Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nejsme slepí‘. Lidé už potřetí demonstrovali proti ministryni Benešové

Česko

  18:41aktualizováno  20:08
PRAHA - V pondělí již potřetí lidé protestovali v Praze, Brně a dalších městech proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Akci pořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo. Chce také ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Další (v pořadí již třetí) demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Lidé na Staroměstském náměstí požadují demisi trestně stíhaného premiéra a odvolání Marie Benešové, protože by dle nich mohla být hrozbou pro nezávislost justici. Andrej Babiš považuje demonstrace za divadlo před eurovolbami a za Benešovou si stojí. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Demonstranti se sešli v Praze na Staroměstském náměstí v 18:30. Před dvěma týdny ho zaplnili zhruba ze tří čtvrtin (podle organizátorů dorazilo asi 20 tisíc lidí), nyní byla účast ještě o něco vyšší. Akce trvala asi hodinu a půl. Po hromadném zpěvu hymny se účastníci před 20. hodinou začali rozcházet.

I přes to, že se demonstrace částečně překrývala s hokejovým zápasem MS Česko - Rusko, náměstí bylo téměř celé plné. Na úvod organizátoři lidem pustili pět měsíců starý projev hokejového brankáře Dominika Haška, který mluvil o národní hrdosti a odvaze českých sportovců v minulosti i o tom, že je třeba bojovat za demokracii a vážit si jí.

V davu se to hemžilo vlajkami Česka a Evropské unie, stejně tak protibabišovskými transparenty. V rukou nápisy jako „Babiš je lhář“, „Nejsme slepí“ či „Benešová demisi“ třímali senioři i malé děti. Dále šlo vidět cedule s textem „Nezávislá justice“, „Koho ještě odvoláš“ a „Nás neodvoláš“. Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy „Prime minister or crime mister?“ (Premiér nebo mistr zločinu?) a „Minister of justice hides my crimes in practice“ (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny).

Organizátoři lidem rozdávali připínací placky s logem spolku Milion chvilek pro demokracii a letáky s nápisem Justice, stejně jako při předchozích akcích.

Pro demonstranty byly připraveny dvě velkoplošné obrazovky, aby všichni přítomní mohli sledovat, co se děje na pódiu. Na bezpečnost akce dohlíželo několik policistů. K jejich zásahu však nedošlo.

Zatímco řečníci představovali na pódiu své požadavky vůči vládě, demonstranti opakovaně skandovali „Hanba”,  „Demisi“ či „Máme toho dost“.

Na místo po sedmé hodině dorazil i bývalý dlouholetý šéf Senátu Petr Pithart. Na pódiu vystoupil rovněž hudební kritik Jiří Černý. „Nenechte se rozehnat,” vzkázal účastníkům protestní akce. Účastnili se i senátoři Mikuláš Bek, Václav Láska a Jiří Růžička.

13.května 2019 v 19:05, příspěvek archivován: 13.května 2019 v 19:11

Organizátoři protestu proti min. spravedlnosti Marii Benešové oznámili, že protestovat chtějí i příští týden. V úterý 21. května mají v plánu zaplnit Václavské nám. Dnes “Staromák” takřka plný. Na pódiu i hudební kritik Jiří Černý: “Nenechte se rozehnat.” Foto: Tomáš Krist, Mafra https://t.co/YVtEX0fPcP

Organizátoři uvedli, že na úterý 21. května svolávají další demonstraci. Tentokrát na Václavaku, když prý premiér ignoruje Staromák. „Příště nás může být 50 tisíc,” vyzývají.

I Dominikánské náměstí v Brně v pondělí zaplnili demonstrující za nezávislost justice. Demonstranti se setkali u sochy Jošta na Moravském náměstí, odkud krátce po 18:00 vyrazil pochod přes Rašínovu třídu a náměstí Svobody. Z Moravského náměstí odešlo podle odhadu 1500 až 2000 lidí, dav se ale postupně početně rozrostl. Na Dominikánském náměstí je opticky stejně lidí jako před týdnem, možná i více. Minulé pondělí byly na náměstí podle odhadu 3000 až 4000 lidí.

Tisícovka lidí se sešla také v centru Plzně, stovky v Hradci Králové a v Liberci

Babiš považuje demonstrace za divadlo a kampaň před volbami do EP

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Další (v pořadí již třetí) demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro...
Na protestní akci na Staroměstském náměstí, kde lidé požadují demisi premiéra a...
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat