• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

„Lisabon je chyba a omyl“

Česko

Václav Klaus odmítl Lisabonskou smlouvu i po setkání s Lechem Kaczynským

LÁNY Český prezident Václav Klaus svůj názor na Lisabonskou smlouvu nezměnil. A to ani poté, co za ním na zámek v Lánech přijel jeho polský protějšek Lech Kaczynski, který nedávno slíbil, že se „osobně zasadí o schválení smlouvy všemi stranami“.

„Neskrývám, že Lisabonskou smlouvu považuji za chybu, omyl, věc pro Evropu špatnou,“ prohlásil na tiskové konferenci mezi jednáním Václav Klaus. Jak ale dodal, v žádném případě se však tento svůj názor nesnažil vnutit polskému prezidentovi.

Již před včerejší návštěvou, která byla pro Klause prvním přijetím zahraničního hosta od jeho nedávné operace kyčelního kloubu, se spekulovalo, že Kaczynski bude českého prezidenta přemlouvat, aby svůj názor na Lisabonskou smlouvu změnil. Jak ale Klaus uvedl: „Nesnažili jsme se jeden druhého přemlouvat.“ Oba mají podle něj jasné a pevné názory, které se nemohou změnit jen půlhodinovou diskusí.

S Kaczynským se shodli, že klíčovou roli v budoucnosti Lisabonské smlouvy hraje nyní Irsko. To Lisabonskou smlouvu letos v červnu v referendu odmítlo. Proti se vyslovilo 53,4 procenta voličů. A jak k tomu český prezident poznamenal: „Pro mě bez změny irského výsledku nemá smysl o tom dále hovořit.“

„Klíč je ve změně postoje Irska,“ potvrdil i polský prezident. „Bez Irska smlouva neexistuje, nicméně Polsko nechce být nějakou překážkou ratifikace,“ dodal s tím, že i přesto zůstává optimistou. Mohou ale Irové změnit svůj názor? Na to oba prezidenti neměli jednoznačnou odpověď s tím, že nejsou odborníci na irské záležitosti. „Nejsem expertem na Irsko,“ řekl Václav Klaus. „Ale já Irům fandím,“ doplnil. Připomněl pak v této souvislosti, že na listopad je již dlouhodobě plánována jeho cesta do Irska, která „může být dobrou příležitostí pochopit situaci“ v této zemi.

Jeho polský protějšek pak dodal, že je nyní potřeba hlavně čas a trpělivost. Poté co ale jednal s irskými politiky, tak nevylučuje, že by Irové svůj názor na dokument, který mění instituce Evropské unie, mohli změnit.

Kromě Lisabonské smlouvy oba státníci hovořili i o začlenění Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance. Kaczynski uvítal, že jeho český protějšek podpořil zapojení těchto zemí do takzvaného Akčního plánu členství (MAP).

***

Co řekli o smlouvě Václav Klaus: 16. 6. „Celá Evropa by měla Irům děkovat, že přibrzdili dnešní chybné procesy směřující k větší unifikaci, k potlačení národních států, k Evropě regionů, k větší centralizaci shora, jejichž je Lisabonská smlouva ztělesněním.“ 3. 7. „Doufám, že přijetí smlouvy u nás znemožní buď Ústavní soud, nebo Senát. “ Lech Kaczynski: 1. 7. „V tuto chvíli je otázka smlouvy bezpředmětná. Avšak je těžké říci, jak to skončí. ... Pokud Irové změní názor, nikoliv pod nátlakem, ale z vlastní vůle, nebude v Polsku s ratifikací žádný problém.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás