Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loni by hypotéku získali, teď už ne

Česko

Banky přehodnotily svůj přístup k obchodu. Co z toho plyne pro zákazníka? Méně klientů získá hypotéku. Mnozí z nich se musí ve svých představách o její výši uskromnit. Stále více lidí proto volí úvěry za stavebního spoření.

Ekonomická krize na český trh ještě plně nedolehla. Už jen očekávání jejího příchodu s sebou však přináší nejistotu. Ta už se stihla promítnout do českého hypotečního trhu.

„Klienti odkládají nákup nemovitostí, ať již z důvodů očekávání poklesu cen nebo kvůli rostoucí ekonomické nejistotě,“ popisuje situaci na trhu Jan Urban, generální ředitel společnosti Simply s.r.o.

Na straně bank prý zase došlo k ochlazení nabídky. „Kromě určitého zpřísnění „kredit skóringu“, který je rozhodující pro získání hypotéky nebo jiného úvěru, zpřísnily banky i podmínky pro poskytování některých typů hypoték,“ vyjmenovává Urban.

Úrokové sazby se zvyšovaly. Pro klienty to znamená vyšší měsíční splátku.

„V důsledku toho dnes méně klientů získá hypotéku a mnozí se musí ve svých představách o její výši uskromnit,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů (AHM).

Podle ní jsou na tom lidé, kteří si vzali hypotéku v loňském roce, lépe než ti, kteří o ni budou žádat letos. „Někteří klienti, kteří by hypotéku v roce 2008 získali, na ni letos vlivem jiného přístupu bank nedosáhnou vůbec. Domnívám se, že nemůžeme očekávat, že by letos došlo k výraznému poklesu úrokových sazeb,“ tvrdí.

Nákup nemovitostí neodkládat Na druhou stranu ale upozorňuje, že potřebu bydlet příliš odkládat nejde. S tím souhlasí Jan Urban, podle kterého proto nemá význam s nákupem nemovitosti otálet.

„Neočekávám, že se dočkáme plošného dlouhodobého propadu cen nemovitostí, který by u kupujících – realitních „neprofesionálů“ – mohl zavdávat příčinu k očekávání lepší koupě v budoucnosti,“ vysvětluje Urban.

Hypotečním úvěrům navíc předpovídá poměrně světlé zítřky. „Čekal bych spíše stabilní vývoj úrokových sazeb, možná i drobný pokles v průběhu roku, zejména při dalším poklesu referenční sazby centrální banky. Myslím si také, že kromě úrokových sazeb dojde k vývoji i na poli bankovních poplatků spojených s úvěrem. Předpokládám, že banky budou stále kreativnější a zpoplatňovat budou pouze takové služby či parametry produktů, které klient skutečně potřebuje a chce,“ předpovídá Urban.

Tvrdí, že v současné době vzrůstá zájem o úvěry ze stavebního spoření. Je to prý dáno především větší stabilitou úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření.

„Stavební spořitelny k financování úvěrů na bytové potřeby používají z převážné části vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. Spořitelny proto nemusí spoléhat na získávání zdrojů z mezibankovního trhu, které nyní působí určité problémy hypotečním bankám,“ vysvětluje Urban.

Jasno bude do června 2009 Globální finanční historie prý ukazuje, že relativně dlouhá období nízkých a stabilních sazeb střídají kratší fáze vyšších a nestabilních sazeb, za které mohou určité „šoky“.

„Vzhledem k tomu, že se nyní nacházíme v onom kratším období, předvídám návrat stability na finanční trhy. Nedokážu však říci, jak krátké či dlouhé to období nakonec bude. Jasněji by mělo být do poloviny roku 2009,“ uzavírá generální ředitel Simply s.r.o. Jan Urban.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...