• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Manuál pro kluby: pouta, legitimování, kamery

Česko

PRAHA Nebojte se chuligány spoutávat. Před vstupem na stadion každého legitimujte. A klidně si na stadionech všechno natáčejte. Takové rady dnes předá ministerstvo vnitra fotbalovým klubům. Funkcionáři dostanou na tiskové konferenci od Ivana Langra „manuál“, jak si zjednat pořádek na stadionech.

Od Nového roku totiž přestanou při fotbalových utkáních hlídkovat policisté. Poslanci tuto novinku nedávno schválili v novele policejního zákona, takže klid a pořádek budou muset zajistit sami pořadatelé. A právě příručka od ministerstva by jim měla poradit, jak na to.

V manuálu, který mají LN k dispozici, slibuje vnitro klubům například to, že jim pomůže školit jejich bezpečnostní služby. Chce jim také ukázat, jak reagovat na útok a vyhnout se nařčení z nepřiměřené obrany.

Součástí příručky jsou i konkrétní návody pro pořadatele, jak se vypořádat s tím, když na stadionu dojde k potyčkám - třeba tím, aby se nebáli použít pouta. „Je oprávnění každého omezit osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu, nebo bezprostředně poté,“ radí policisté klubům.

Policie také doporučuje, aby si pořadatelé příliš nelámali hlavu s tím, koho na stadion mohou a nemohou pustit. „Neexistuje zákonem založené, a tudíž vymahatelné právo účastnit se sportovního utkání jako divák,“ tvrdí manuál. Problémoví hooligans by se tak museli před vstupem na stadion legitimovat. Pořadatelé je nemusí vpustit.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Klubům se doporučuje, aby si vedly databáze rizikových fanoušků. „Využití databází s osobními údaji spojené například se zjištěním totožnosti u vstupu může být velice efektivním nástrojem identifikace problémových osob. Vyhledávání v databázi podle čísla občanského průkazu ... je časově nenáročné a velmi přesné,“ tvrdí manuál. Kluby si ale musí dávat pozor, aby k citlivým informacím neměl nikdo jiný přístup. Vnitro také doporučuje klubům, aby kamerami pečlivě monitorovaly vše, co se na stadionech děje. A záznamy si schovávaly pro policii. Příručka zmiňuje i kamery, které umí rozpoznat biometrické prvky - tedy přesně určit, kdo je kdo. Takové kamery by si sice kluby pořídit mohly, ale jen po dohodě s policií. Vztahuje se totiž na ně zákon o ochraně osobních dat. Na stadionech by měli pořadatelé zřídit řídící střediska. Do těchto středisek by měla mít policie přístup, aby mohla sledovat, co se za zdmi hřišť děje.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás