Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Anonymně a beztrestně. Oživení spustilo aplikaci na ohlašování korupce

Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Oznámit korupci bezpečně a anonymně. Nezisková organizace Oživení spustila novou aplikaci s názvem GlobaLeaks, kam mohou lidé posílat podněty o podezřelém jednání. „Díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatelů,“ slibuje si od projektu jeho koordinátorka Lenka Franková.

Nástroj s názvem GlobaLeaks má ochránit identitu toho, kdo se rozhodne korupci nahlásit. „Oznamovatelé se často bojí být s oznámením spojováni, protože za současné situace nemají moc možností, jak se bránit případné odplatě,“ uvedla Lenka Franková, která má projekt v rámci organizace Oživení na starosti.

Nástroj GlobaLeaks

  • Na internetové adrese bezkorupce.cz klikne oznamovatel na tlačítko ‚Oznamte korupci‘
  • Poté se mu zobrazí vstupní dotazník a po vyplnění základních otázek může oznámení odeslat
  • K rukám ho dostanou právníci, kteří si podnět ověří, případně si vyžádají další dokumenty
  • Každý oznamovatel, který je skrytý za dlouhým číselným kódem, má poté možnost kontrolovat, kolikrát byl jeho podnět přečten
  • Od zástupců Oživení dostane zpětnou vazbu, popřípadě radu, jak postupovat dále.

Podle ní nemá osoba, která korupci nahlásí, žádnou ochranu. Naopak velmi často čelí odplatě, například ve formě výpovědi ze zaměstnání. „Řada nekalých jednání tak z pochopitelných důvodů zůstává mnohdy utajena,“ uvedli zástupci projektu, kteří se inspirovali v Itálii.

Aplikace GlobaLeaks je softwarový nástroj, jehož prostřednictvím mohou lidé nahlásit jakékoli korupční jednání. To vše anonymně. 

„Díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatelů, a my tak budeme schopni získat více informací o nekalých jednáních a zároveň zajistit šetření podnětu relevantními subjekty včetně poskytnutí právní pomoci,“ uvedla Franková.

Podstatné podle jejího názoru je, že oznamovatel získá na svůj podnět zpětnou vazbu. „Uvidí, kolik lidí si ho přečetlo a do tří dnů od nás dostane odpověď,“ vysvětlila.

Hlavní bariéra? Strach

Projekt podpořil také senátor Libor Michálek, který sám před pěti lety oznámil korupci a výsledkem bylo jeho odvolání z funkce ředitele Státního fondu životního prostředí. „Nástroj, který umožňuje anonymitu oznamovatele, je velmi účinný, odbourává totiž hlavní bariéru, kterou je strach,“ uvedl Michálek na tiskové konferenci.

  • „Vítáme, že organizace Oživení přichází s takovýmto moderním a bezpečným nástroje v boji s korupcí. Zároveň je nám líto, že tuto službu nebyl dosud schopen zajistit oznamovatelům korupce stát,“ řekl Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který projekt podpořil.

Nezisková organizace Oživení představila tento projekt v den, kdy vláda bude jednat o návrhu nařízení o ochraně oznamovatelů korupce. Ten musí schválit kvůli služebnímu zákonu. 

Podle Frankové ale tento návrh žádnou ochranu neposkytuje a s tím souhlasí i Michálek. „Vláda projednává nařízení, kde se mluví o existenci fyzických schránek na úřadech. Ze strany vlády ale není toto nařízení připraveno v takové podobě, aby efektivně zajistilo ochranu oznamovatele,“ dodal Michálek.

„Sklízíme plody překotného schvalováním služebního zákona, kdy se narychlo schvalují prováděcí předpisy a pod tlakem termínů není dostatek prostoru pro jejich kvalitní zpracování. To ostatně přiznávali i sami předkladatelé,“ dodala Franková.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...