• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Medveděvova přátelská varování

Česko

Ruský prezident v Berlíně kritizoval protiraketovou obranu i zájem o Chodorkovského

BERLÍN/PRAHA Přes dvě třetiny nerostných zdrojů - tedy ropy a zemního plynu - proudí do Německa z ruských nalezišť. Opačným směrem míří každoročně německé výrobky za desítky miliard eur. Ekonomická pouta obou zemí byla znát i během včerejší návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Berlíně, která byla první oficiální cestou nového vládce Kremlu na Západ. Přesto ale došlo i na ostřejší slova.

„Tendence směřující k oslabení vzájemného porozumění nás znepokojují,“ prohlásil Medveděv před novináři po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A vzápětí tyto „tendence“ i vyjmenoval: otázky evropské bezpečnosti včetně plánů na vybudování amerických základen protiraketové obrany v Polsku a Česku, osud dohody o omezení počtu konvenčních zbraní v Evropě (CFE) a rozšiřování NATO.

Medveděv se ozval i proti snahám Západu o zasahování do „ruských záležitostí“. To se týká především kritiky, která se vzedmula po uvěznění někdejšího šéfa ropného koncernu Jukos Michaila Chodorkovského. Kdysi nejbohatší Rus byl poslán do vězení v roce 2005 oficiálně kvůli daňovým únikům, jelikož byl ale známý i svojí kritikou Kremlu, je jeho kauza považována spíše za politický proces. Medveděv ale zahraniční výtky vůči uvěznění Chodorkovského stroze odmítl: „Témata spojená s výkonem trestů by se neměla stát předmětem mezistátních jednání.“ „Příklad pro EU“ Navzdory kritickým slovům i faktu, že Merkelová je vůči Moskvě mnohem méně vstřícná než její sociálnědemokratický předchůdce Gerhard Schröder, hodlají vlády obou zemí pokračovat v dlouhodobých ekonomických projektech. Jedním z nich je i plynovod Nord Stream, který má vést Baltským mořem - a tedy kolem Polska. Merkelová i Medveděv projekt, který vyvolává obavy jak z ekologického, tak z bezpečnostně energetického hlediska, hájili. „Vedli jsme dnes otevřená a upřímná jednání, typická pro naše vztahy, které by se mohly stát modelem pro vztahy mezi Ruskem a EU,“ uvedl podle agentury Reuters Medveděv.

I bez plánovaného plynovodu jsou obě země na sobě ekonomicky závislé. Jak připomněla agentura AFP, Němci jen loni projezdili v autech a protopili ruské nerostné zdroje za 20 miliard eur. Ostatně ruská ropa a plyn tvoří téměř 70 procent celkových německých dovozů surovin.

Ruský trh je zase obrovským odbytištěm pro německé dodavatele. Jen loni tam zamířily výrobky za 28,2 miliardy eur, což bylo o pětinu více než v roce 2006. A například přední výrobce sportovního oblečení Adidas předpovídá, že Rusko se napřesrok stane jeho největším evropským odbytištěm.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás