130 let

Měl strach, ale nebál se

Česko

Za 2. světové války zachránil kazatel Jan Jelínek život přibližně padesáti lidem. Dnes šestadevadesátiletý muž však o chválu nestojí. Jeho životním krédem je chovat se k ostatním lidem slušně.

Fara v Kupičově, kde jste působil, se za války stala útočištěm pronásledovaných lidí bez rozdílu národnosti...

Já jsem potomek českých exulantů z Volyně. Pro mě je Pán Bůh, vlast a čest. Nikdy jsem nerozlišoval mezi tím, jestli je někdo Rus, Žid, Polák nebo Ukrajinec. A když někdo potřeboval pomoc, viděl jsem v něm jen člověka.

* Určitě jste zažil i dramatické situace. Bál jste se někdy o život?

Věřil jsem, že jsem pod ochranou Pána Boha a že se mi nemůže nic stát. Nejvíc mi bušilo srdce, když jsme s manželkou zachraňovali souseda, těžce zraněného Poláka Zubkiewicze, který jako jediný z rodiny přežil řádění banderovců. Ti pak přišli na faru a chtěli ji prohledat. Ve třetí místnosti ležel zraněný soused a na půdě se schovávalo dalších šest lidí. Místo toho, abych se prohlídce bránil, pozval jsem je dál. Uvěřili mi, že nikoho neskrývám, a odešli.

* Pomáhal jste i židovským obyvatelům kovelského ghetta...

Trpěli hladem. Tak jsem sehnal mouku, kroupy, sádlo a máslo a s celou fůrou jel ke ghettu. Tam mě zastavila německá hlídka. Řekli halt a něco mi říkali. Moc jsem jim nerozuměl a tak jsem jim odpověděl jen, že vezu kontingent. Pustili mě.

* Po válce jste zachránil také deset lidí před gulagem...

Byli to emigranti ze Sovětského svazu. Vystavoval jsem jim křestní listy s razítkem kupičovské farnosti, aby se z nich stali repatrianti z Volyně, kterým byla povolena mezistátní smlouvou repatriace.

Autor: