Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výrobce Respilon dodá 100 000 respirátorů týdně, oznámilo ministerstvo

Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Firma Respilon bude od poloviny dubna dodávat ministerstvu zdravotnictví 100 000 respirátorů týdně. O navázání dlouhodobé spolupráce s brněnským výrobcem ochranných pomůcek dnes resort informoval v tiskové zprávě. Respirátory budou mít filtr hubící viry, používat se budou moci opakovaně až po několik dní. Firma také darovala nemocnicím 30 000 roušek s nanovlákenným filtrem.

V celé České republice je několik týdnů nedostatek ochranných zdravotních pomůcek. Respirátory RespiPro VK - Virus Killer mají filtr, který viry mechanicky zachytí, ale také aktivně zahubí. Pomůcky mají nejvyšší třídu ochrany. „Tyto velice účinně respirátory budou primárně určeny pro lékaře v terénu a v nemocnicích,“ vedl náměstek ministra Filip Vrubel.

Ministerstvo s firmou podepsalo darovací smlouvu na 30 000 roušek ReSpimask z netkané textilie, které podle firmy zachytí 99,9 procenta virů i bakterií a ochrání svého uživatele, tak osoby v jeho okolí. Neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné pak Respilon věnuje dalších 20 000 těchto ústenek. Firma materiál získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

Firma Respilon vyvíjí nanovlákna, ze kterých si pak v zahraničí nechává vyrábět ústenky nebo respirátory. Spolupracovala se třemi čínskými firmami, kvůli šíření koronaviru se ale od konce loňského roku nemohla dostat ke svým zásobám v Číně.

Česko se kvůli epidemie koronaviru v zemi potýká s nedostatkem osobních ochranných prostředků pro zdravotníky. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 chybí zejména zubním lékařům, protože zásoby na rozdíl od nemocnic většinou neměli žádné. Letadla s materiálem nakoupeným v Číně dovážejí většinou roušky a respirátory nižších tříd. FFP3 jsou potřebné také pro lékaře pečující přímo o nakažené a lékaře na odděleních ARO a JIP.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?