Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mynář v čele žebříčku. Na prémiích loni inkasoval téměř 700 tisíc

Česko

  6:00
PRAHA - Vratislav Mynář musí být špičkový zaměstnanec českého státu. Tedy alespoň to ukázal jeho zveřejněný plat. Kromě toho, že hradní kancléř si i bez bezpečnostní prověrky měsíčně vydělá téměř stejně jako premiér, prvenství drží i v další disciplíně: nejvyšší úřednická odměna roku 2014. Na prémiích totiž inkasoval necelých 700 tisíc korun.

Vratislav Mynář foto: MAFRA - Dan Materna

Lekce hradní matematiky

 • Mynářův průměrný čistý měsíční plat činí 78 388 korun. K tomu dostává průměrně 41 248 korun na odměnách, ovšem opět čistého. „Průměrný čistý měsíční příjem v Kč u Vedoucího Kanceláře prezidenta republiky činí 119 636 korun,“ stojí v žádosti, kterou kancléř adresoval ochráncům dat.
 • Pro zjištění hrubého příjmu je proto nutné částku 119 636 korun vynásobit 1,4, což se rovná 167 490,4 korun hrubého měsíčně včetně odměn.
 • Pro srovnání: Bohuslav Sobotka má ve funkci premiéra České republiky nárok na 150 100 korun hrubého měsíčně a k tomu ještě náhrady ve výši 19 200.
 • LIDOVKY.CZ: Mynář tvrdí, že bere 120 tisíc měsíčně. Ale čistého. Plat má jako premiér
 • Statisícovými odměnami proslul například i bývalý ministr vnitra Radek John. Ten za jedno pololetí udělil třem náměstkům prémii více než půl milionu korun, a to každému z nich. Ve funkci byl přitom John jen devět měsíců.

Hrad v pondělí zveřejnil anonymní tabulku platů a odměn (server Lidovky.cz o ni informoval už minulý týden), přestože mu zákon o svobodném přístupu k informacím i judikatura Nejvyššího správního soudu ukládá předložit jmenný seznam včetně zdůvodnění prémií. Z poskytnutých informací je proto možné rozklíčovat pouze odměny u vedoucího Kanceláře prezidenta republiky a jeho zástupce.

Ostatně jak se požadované částky dopočítat, poradil přímo kancléř. Tedy: průměrná čistá měsíční odměna 41 248 korun krát 1,4, to celé krát 12 měsíců se rovná 692 966,4 korun. Tolik činila Mynářova hrubá roční odměna.

Za co Mynář tak velkou prémii inkasoval, přestože ani po dvou letech ve funkci prezidentského kancléře nemá bezpečnostní prověrku, ale Hrad odmítá sdělit. „Vše podstatné máte, stejně jako činí vláda Bohuslava Sobotky, uvedeno na webu. Další komentář k této věci nemám,“ vzkázal prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. „Obecně platí, že odměny jsou poskytovány mimo jiné za úspěšné splnění mimořádných pracovních úkolů,“ dodal jen. Jaké „mimořádné pracovní úkoly“ kancléř Mynář úspěšně splnil, už ale komentovat nechtěl. „Vše, co bylo třeba, bylo řečeno,“ uvedl. A o svých prémiích nechce mluvit ani sám Mynář, který nereagoval na telefony ani sms. 

Prémie téměř 700 tisíc pro Vratislava Mynáře tak výrazně zamíchala pořadím nejvyšších úřednických odměn, které server Lidovky.cz sestavil při své pravidelné inventuře (VÍCE čtěte ZDE)

Doposud nejvyšší odměnu pro rok 2014 získala Monika Pálková. Náměstkyně ministra vnitra Milana Chovance totiž dostala prémii ve výši 525 tisíc korun. Poté, co server Lidovky.cz obdržel kompletní údaje z ministerstva vnitra, posunula se Pálková až na bronzovou příčku. Na druhé místo hned za Mynáře se dostal Jiří Kaucký, bývalý ředitel odboru legislativy a koordinace předpisů. „Za plnění nejvýznamnějších úkolů, řádný a efektivní chod úseku náměstkyně ministra vnitra, za mimořádné pracovní výsledky,“ napsalo ministerstvo ve zdůvodnění, za co si od šéfa ministra Chovance vysloužil 527 tisíc navrch.

TOP 10 ministerských odměn za rok 2014
JménoFunkceOdměna
Vratislav Mynářkancléř prezidenta republiky692 966,4
Jiří Kauckýředitel odboru ministerstva vnitra527 000
Monika Pálkovánáměstkyně ministra vnitra525 000
Adriana Krnáčovánáměstkyně ministra vnitra505 000
Václav Henychředitel odboru ministerstva vnitra477 000
Jaroslav Strouhalnáměstek ministra vnitra475 000
Lukáš Wagenknechtnáměstek ministra financí465 000
Jiří Zmatlíknáměstek ministra vnitra450 000
Zdeněk Adamecnáměstek ministra zemědělství440 000
Ondřej Závodskýnáměstek ministra financí423 000

Kaucký na vnitru pracuje už 18 let a na počátku dubna se stal státním tajemníkem. Ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásili dva uchazeči, si ho vybral náměstek pro státní službu Josef Postránecký. Právě zákon o státní službě včetně jeho implementace měl Kaucký ještě coby šéf odboru na starosti.

Do první desítky se ale probojoval i Václav Henych, který se nechvalně proslavil nesprávným výpočtem v prezidentské kampani (VÍCE čtěte ZDE). Za loňský rok mu ministr Chovanec vyplatil 477 tisíc navrch. „Za plnění nejvýznamnějších úkolů, řádný a efektivní chod úseku náměstkyně ministra vnitra,“ stojí ve zdůvodnění.

Vesměs ale platí, že vůbec nejštědřejší za loňský rok byl ke svým podřízeným Milan Chovanec. Ten zabral hned šest příček z přehledu deseti nevyšších vyplacených odměn. Dvě z nich  zase patří šéfovi státní kasy Andreji Babišovi (ANO) a jedna ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL).

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.