Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na dopis části lékařů Karlovy univerzity reagují odpůrci. Stát veřejné školy nezřídil k politické činnosti, volají

Rektor UK Tomáš Zima. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Nepropadejme panice a vraťme se k normálnímu životu, vyzývala jedenáctka lékařů Univerzity Karlovy. Část jejich kolegů ale prohlášení odmítla. Univerzita vám nepatří, zareagovali.
  5:00

Přesně za týden začne platit vládní „balík rozvolnění“. Rychlost návratu k normálním časům přitom rozdělila některé významné vědce působící v rámci Univerzity Karlovy (UK) do dvou táborů. „Výzva jedenácti“, kterou podepsal mimo jiné i rektor UK a lékař Tomáš Zima, volala po rychlém návratu do života, naproti tomu osm autorů „protiprohlášení“ v čele s děkanem 1. lékařské fakulty UK Aleksim Šedem před ním následně varovalo.

„Výzvě jedenácti“ vyčítají, že je určená veřejnosti, „politicky laděná“ a neodráží názor všech lékařů působících v rámci univerzity. Obávají se, že vláda příliš dbá na veřejné mínění volající po rychlejším návratu do běžného života, a proto by mohla snáze podlehnout tlaku jedenácti lékařů z UK. Osm odborníků z 1. a 2. LF UK a Přírodovědecké fakulty UK proto považovalo na nutné se vůči původní výzvě vymezit a připravili vlastní „protiprohlášení“.

Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo před stanem pro odběry...

Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

„Veřejný vliv univerzity a jejích často mezinárodně respektovaných a mnohdy i mediálně známých odborníků představuje silný závazek solidnosti a podloženosti našich prohlášení. Považuji za nevhodné vydat politicky laděnou výzvu několika lékařů a nelékařů pod titulem Lékaři Univerzity Karlovy veřejnosti, aniž by byla diskutována v rámci tradičních samosprávných univerzitních mechanismů,“ uvedl pro Lidovky.cz Šedo.

Cílem „Výzvy jedenácti“ zveřejněné 21. dubna bylo ukončit omezení a ochránit tím zdraví občanů. Signatáři v ní mimo jiné požadovali obnovit dostupnost zdravotní péče v plné šíři a v průběhu května i výuku na školách. Jako nezbytné vidí i odstranění překážek pro chod ekonomiky, zabránění krachu živnostníků a malých a středních firem, uvolnění hranic a přijímání promyšlených namísto chaotických a protichůdných opatření.

„Jde o budoucnost naší země na dlouhé roky dopředu. Je potřeba jednat, představit plán dalšího vývoje, strategii, postup. Stát musí odpovědět občanům na základní otázky: Jak to bude dál? S čím máme počítat? Jaká opatření se zavedou? Každý další den, kdy pokračují plošné zákazy a omezení, se noříme hlouběji do propasti,“ řekl serveru Lidovky.cz rektor Zima.

„V situaci, kdy nejsou k dispozici jasná data a mezi vědeckou obcí neexistuje konsenzus v epidemiologických ani ekonomických otázkách, je rozhodování o protiepidemických opatřeních navýsost politická věc. Stát však veřejné univerzity rozhodně k politické činnosti nezřídil a neplatí,“ oponuje lékařský biolog Ondřej Cinek.

„Kolegové z takzvané Výzvy jedenácti se zaštítili svými tituly a Karlovou univerzitou, aby podpořili své osobní názory – zejména společenské a ekonomické. My jsme upozornili na to, že jejich názor v žádném případě nepředstavuje konsenzus v rámci univerzity, natož odborné lékařské veřejnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz hematolog Jan Trka. Další výtkou „osmičky“ směrem k „jedenáctce“ je, že nejsou odborníky na epidemiologii a příbuzné obory, což ovšem nejsou všichni ani mezi prvně jmenovanými.

Signatáři

Výzvy jedenácti:

Martin Balík – anesteziolog

Jiřina Bartůňková – imunoložka

Cyril Höschl – psychiatr

Zdeněk Kalvach – geriatr

Pavel Kolář – fyzioterapeut

Robert Lischke – hrudní chirurg

Jiří Neuwirth – radiolog

Jan Pirk – kardiochirurg

Jaroslav Svoboda – imunolog

Julius Špičák – gastroenterolog

Tomáš Zima – lékařský biochemik

Prohlášení osmi:

Ondřej Beran – infektolog

Ondřej Cinek – lékařský biolog

Eva Froňková – genetička

Michal Holub – infektolog

Václav Hořejší – imunolog

Ondřej Hrušák – imunolog

Aleksi Šedo – biochemik

Jan Trka – hematolog

„Mně nejvíce vadilo hlavně celkové vyznění té výzvy. Některé její požadavky mi připadají nepřijatelně kategorické, a to v situaci, kdy o základních aspektech té choroby toho doposud vědí velmi málo i špičkoví světoví imunologové a epidemiologové, natožpak psychiatři, fyzioterapeuti či chirurgové. Výzva vyznívá tak, jako kdyby to vláda s omezujícími opatřeními přeháněla. Myslím si, že je to vzhledem k veřejnosti škodlivý signál,“ řekl serveru Lidovky.cz imunolog Václav Hořejší.

Smířlivěji se pro server Lidovky.cz vyjádřila genetička Eva Froňková a imunolog Ondřej Hrušák. „Ta výzva obsahovala zčásti požadavky, se kterými nelze než souhlasit, jako je obnovení zdravotní péče. To ale v době jejího vydání už stejně probíhalo. Zároveň apelovala na vládu, aby urychlila navržený plán rozvolňování. Což se nakonec stalo a možná na tom výzva respektovaných jmen s Univerzitou Karlovou v názvu měla svůj podíl,“ uvedla Froňková.

„Přestože s autory (Výzvy 11 – pozn. red.) souhlasím, že je nutné uvolnit opatření – a souhlasí s nimi všichni od laiků po vládu – tempo uvolňování by měl řídit odborník. Například proto, abychom věděli, co dělat v případě, že druhá vlna přijde dříve, než bychom čekali,“ řekl Hrušák.

K situaci na UK se vyjádřil i prorektor pro vnější vztahy egyptolog Miroslav Bárta. „K řešení problémů je možné dospět pouze debatou a polemikou s různými, fakty podloženými názory,“ uvedl v online magazínu UK s názvem iForum.

Přispět k tomu by měl i odborný článek skupiny dvanácti lékařů v iForu, který shrnuje fakta o nemoci covid-19 a na jejich základě formuluje doporučení pro „další fázi boje s epidemií“. Místo plošné karantény autoři radí průběžný sběr kvalitních dat o výskytu infekce či nošení roušek na místech s vysokou koncentrací lidí. Varují před dlouhodobou izolací starších lidí a doporučují otevření škol.

„Jako infektolog mohu přidat podložený názor, že covid-19 rozhodně není lehké onemocnění. Rovněž nejsou k dispozici jednoznačně účinné léky, ošetřování nemocných je velmi náročné a je potřeba vytvořit systém, jak ochránit naše spoluobčany s chronickými chorobami,“ sdělil serveru Lidovky.cz signatář „osmičky“ Michal Holub.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat