Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Na půdě outsidera řádil Pekhart

SERRAVALLE Zatímco jejich starší kolegové se letos trápí, čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let vstoupili do kvalifikace o mistrovství Evropy, které bude v roce 2011 hostit Dánsko, drtivou výhrou 8:0 na půdě San Marina.

Jednadvacítka osmibrankovým vítězstvím vyrovnala svůj rekord, stejným poměrem v minulosti porazila i Lichtenštejnsko s Bulharskem v letech 2007 a 2001.

Svěřenci kouče Jakuba Dovalila rozhodli o přesvědčivém triumfu už v prvním poločase, po němž měli pětibrankový náskok. Hattrickem se blýskl útočník Tomáš Pekhart. „Je jasné, že to nemůžeme přeceňovat, ale na druhou stranu je osm branek hezkých a nikdo jiný tady tak výrazně vyhrát nemusí,“ pochvaloval si Dovalil.

Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy česká jednadvacítka rozhodne duel na půdě fotbalového trpaslíka, jehož fotbalová jednadvacítka ještě v žádném mezistátním zápase nedokázala bodovat. Když se v 19. minutě poprvé trefil slávistický útočník Pekhart, začala se domácí defenziva drolit.

Její propustnost za dalších dvanáct minut poznal při druhém českém gólu Hořava a pak přišly další velké chvíle Pekharta, který ve 31. a 38. minutě dokonal hattrick a zadělal na debakl San Marina.

Hosté neztratili chuť k útočení ani za jasného vedení. Těsně před poločasem se dorážkou dočkal první branky v jednadvacítce záložník Valenta a pět minut po pauze při penaltě, kterou zařídil aktivní Pekhart, nezaváhal ani nový kapitán „lvíčat“ Dočkal.

Rekord vyrovnal Chramosta Liberecký tahoun se navíc v 70. minutě prosadil střelou z pokutového území a jednadvacítku dělil jen jeden zásah od předchozích rekordních osmibrankových výher nad Lichtenštejnskem a Bulharskem. Dvě minuty před koncem ji obstaral střídající útočník Chramosta, který si efektní patičkou osladil svoji premiéru v jednadvacítce.

***

San Marino „21“ - Česko „21“ 0:8. Branky: 19., 31. a 38. Pekhart, 50. z pen. a 70. Dočkal, 29. Hořava, 45. Valenta, 88. Chramosta. Rozhodčí: Jones - Boore, Ayres (všichni Wales). ŽK: Vitaioli - Lecjaks. ČK: 80. Carlini (San Marino). Poločas: 0:5. Sestava Česka: Vaclík - Vácha, Hošek, Mazuch, Lecjaks - Dočkal, Valenta (71. Wojnar), Hořava (59. Mareček), Hloušek (77. Chramosta) - Pekhart, Vošahlík.