16. dubna 2019 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Před útokem nadávali a rozkopávali nábytek.‘ Soud vyslechl svědky v napadení číšníka cizinci

Obžalobě čelí dvojice turistů z Nizozemska Aräsh (na snímku) a Armin Nahvi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalobě čelí dvojice turistů z Nizozemska Aräsh (na snímku) a Armin Nahvi. | foto: ČTK

PRAHA Pražský městský soud v úterý pokračoval v projednávání případu dvou Nizozemců, kteří čelí obžalobě kvůli loňskému brutálnímu zbití číšníka v centru Prahy. Před soudem svědčil mimo jiné provozní restaurace Polpo, na jejíž zahrádce se incident stal, vypovídala také řada znalců.

Za pokus o vraždu hrozí bratrům Aräshovi a Arminu Nahviovým až 18 let vězení. Soud se k případu vrátí na konci dubna.

Potyčka vznikla loni 21. dubna u restaurace, která se nachází u obchodního centra Quadrio. Hádka mezi sedmičlennou skupinou, která přijela do české metropole na rozlučku se svobodou, a obsluhou restaurace vypukla kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol.

Napadený trpí posttraumatickou stresovou poruchou

Provozní restaurace soudu v úterý popsal, že někteří ze skupiny obsluze vulgárně nadávali, jeden z nich, který není obžalován, podle něj po chvíli začal rozkopávat nábytek restaurace. Cizinci podle svědka několikrát odcházeli, vždy se ale vrátili. Manažer pak do jednoho z návštěvníků strčil, což vyprovokovalo fyzický konflikt. „Chtěl jsem, aby už odešli,“ vysvětlil v úterý muž. Jeho slova potvrdila i další svědkyně, která ale také uvedla, že i ve skupině turistů byl muž, který se snažil konflikt klidnit.

Obžalobě čelí dvojice turistů z Nizozemska Armin (na snímku) a Aräsh Nahvi.
Městský soud v Praze začal projednávat případ pokusu o vraždu číšníka v centru...

Z následné rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přišel manažerovi restaurace na pomoc. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Následky má podle svých slov dodnes, po obžalovaných žádá odškodné 2,6 milionu korun. Znalec z oboru zdravotnictví Petr Navrátil v úterý řekl, že muž trpí posttraumatickou stresovou poruchou, jeho prognóza je ale spíše dobrá.

Na to, že bitku vyprovokoval právě jeden z pracovníků restaurace, v pondělí upozorňovali oba bratři, které obžaloba považuje za hlavní útočníky. „Vy a můj kamarád (...) jste zodpovědní za to, že ta rvačka začala,“ řekl svědkovi Armin. Ve své výpovědi bratři uvedli, že se do konfliktu zapojili proto, aby bránili své přátele.

Muži netrpí žádnou duševní poruchou

U soudu v úterý vypovídala také znalkyně z oboru psychiatrie Alena Gayová. U obžalovaných bratrů nezjistila žádnou duševní poruchu, jejich rozpoznávací a ovládací schopnosti byly podle ní v době útoku zachovalé. „Útok byl fyzicky koordinován, byl zacílený,“ řekla. I pokud by byli bratři pod vlivem alkoholu, jak v pondělí uvedli, byly by jejich ovládací schopnosti podle znalkyně sníženy jen mírně. Podobně mluvil i psycholog Petr Weiss, který dodal, že resocializace u obou mužů je příznivá.

Policie bratry původně vinila z těžkého ublížení na zdraví, později ale kvalifikaci zpřísnila. Muži jsou obžalováni také z výtržnictví. Armin se navíc zodpovídá z pokusu o ublížení na zdraví. V noci před zbitím číšníka podle obžaloby udeřil do obličeje mladíka, s nímž se pohádal před klubem v Dlouhé ulici. Nahvi vinu popírá, žádný konflikt prý neměl, jeden ze svědků ho ale v úterý označil za účastníka konfliktu.

Třem dalším členům skupiny turistů soud už dříve uložil podmíněné tresty a pětileté vyhoštění z Česka. Zbylé dva policisté propustili s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit.

ČTK