Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nákupní centra v Praze jsou skoro prázdná. Restaurace otevírají improvizovaná okénka

Takto nyní funguje Café Letka na Letné. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Pražská nákupní centra jsou téměř prázdná. Lidé sem chodí převážně do obchodů s potravinami. Mohou zůstat otevřené i po dalším razantním omezení, o němž vláda v noci rozhodla ve snaze zmírnit šíření nového koronaviru. Největší zájem je o supermarkety.
  13:51aktualizováno  16:34
Zavřené obchody v Jihlavě.
Zavřené obchody na pražském Hlavním nádraží

Zmatky zaměstnanci v centrech zatím nezaznamenali, lidé se však častěji dotazují na informacích, které obchody jsou otevřené. Vyplývá to z ankety mezi nákupními centry.

Vláda kvůli koronaviru zavřela restaurace, obchody i služby. Dodržování zákazů kontroluje policie

Vláda kvůli ohrožení koronavirem rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.

Větší množství dotazů než obvykle zaznamenali například v informačním centru v Galerii Harfa v Libni. „Někteří lidé o zavření obchodů vůbec nevěděli. Je to smutné se na to dívat takhle prázdné, ale musí to být,“ řekl zaměstnanec informací. Řada lidí podle něj od rána na infocentrum také telefonuje a ptá se na konkrétní obchody. „Stalo se, že o tom nevěděli ani někteří zaměstnanci, ráno na sebe rychle něco hodili a běželi do práce a zjistili to až tady,“ dodal.

Kromě supermarketů, ve kterých se u pokladen tvořily fronty, jsou otevřené také drogerie, obchody s telefony, prodejny lahůdek nebo čaje a kávy. „Skoro nemělo vůbec cenu sem chodit,“ řekla jedna z prodavaček obchodu kávou a čajem. O něco vyšší zájem měli lidé o drogerie.

Kromě zavření obchodů rozhodla vláda také o zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Některé řetězce na to zareagovaly takzvaným take away, tedy prodejem s sebou. Na svých stránkách jej avizovala například Bageterie Boulevard. Kavárna na rohu Slavíkovy a Polské ulice na Praze 3 zase prodávala kávu u stolu, kterým přehradila vstupní dveře. Podobný způsob prodeje zvolilo jen o několik desítek metrů vzdálené bistro Cafefin. Také jedna z restaurací v Korunní ulici na Vinohradech zřídila improvizované okénko a začala vydávat jídlo a pití přes ulici.

Fast foody smějí vydávat jídlo okénkem, restaurace mohou rozvážet. Banky a pošty dále fungují

Na prodej „mezi dveřmi“ už stačilo přejít i jedno asijské bistro u Václavského náměstí a jeden z řetězců specializovaných na rychlé občerstvení, který má prodejnu přímo na náměstí. V jiných restauracích měli naopak zavřeno, o důvodech většinou provozovatelé informovali letáčkem na výloze. Hostů by ale bylo asi i tak méně. V centru města už je patrné, že zahraničních turistů je mnohem méně než dřív, v noci na pondělí se pro ně přitom české hranice uzavřou takřka bez výjimky.

Na vlastní rozvážkovou službu bude nyní spoléhat také síť provozoven KFC. „Pro udržení maximální bezpečnosti pro všechny zúčastněné doporučujeme zákazníkům využít možnosti bezkontaktního předání u prvních uzamykatelných dveří budovy,“ uvedl preziednt KFC pro ČR a Rakousko Libor Hubík. U vybraných provozoven jsou v provozu také výdejová okénka pro auta.

Na situaci reagoval také poskytovat pokladních zařízení Storyous. Brzy chce rozšířit svůj pokladní systém pro objednávky jídla s sebou, aby tuto možnost mohly využívat i restaurace, které ji zatím nenabízely. „Pracujeme také na zrychlené integraci s Wolt a Uber Eats, aby si lidé mohli v co nejvyšší míře objednávat z restaurací online, zaplatit kartou z domova a jídlo si v restauraci jenom vyzvednout, nebo nechat dovézt kurýrem,“ uvedl šéf firmy Igor Třeslín.

Zatím v Česku platí zákaz vstupu cizinců z 15 zemí výrazně zasažených koronavirem, naopak Češi nesmí cestovat do těchto zemí, výjimka platí například pro řidiče zásobování nebo záchranáře. Hranice bude možné přejít na vybraných přechodech. V platnost vstupuje mimo jiné i zákaz vstupu do bazénů.

Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku se k sobotním 07:45 zvýšil na 150, během noci přibylo devět nových pacientů. Testům se dosud podrobilo 3094 lidí. Nejvíce případů - 58 je v Praze, následuje Středočeský kraj s 21 případy a Ústecký kraj se 17 pozitivními testy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat