• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Petr Nečas zavítá poprvé v roli premiéra do Bruselu.

Petr Nečas zavítá poprvé v roli premiéra do Bruselu. | foto: ČTK

Nečas o vyhoštění Romů: Je to francouzský vnitropolitický boj

Česko
  •   11:07aktualizováno  14:43
BRUSEL - Český premiér Petr Nečas před začátkem summitu EU v Bruselu nepřímo podpořil francouzský postoj k Romům z jiných členských států Evropské unie. Podle něj má každý členský stát evropské sedmadvacítky vyžadovat dodržování vlastních zákonů a EU by se spolu s ostatními zeměmi neměla nechat zatahovat do problému, který je částečně vnitropolitickým francouzským střetem.

"Jsem přesvědčen, že i v případě členské země Evropské unie, když tam pobývá občan z cizí členské země EU, má právo vyžadovat, aby tam pracoval studoval, nebo prokázal, že má prostředky na obživu. Ta členská země má právo vyžadovat dodržování svých vlastních zákonů," řekl Nečas novinářům.

Český premiér později během summitu EU vydal prohlášení, podle něhož jeho slova nebyla míněna jako podpora Francii - té se prý záměrně vyhnul. "Jsem přesvědčen, že objektivní pohled jakéhokoli vnějšího pozorovatele navíc komplikuje skutečnost, že jde zároveň o francouzský vnitřní střet. Jsem proto skeptický k tomu, aby do tohoto sporu zasahovaly jiné státy či Evropská unie," uvedl.

Paříž v létě začala ve větší míře vyhošťovat rumunské a bulharské Romy, kteří se po tříměsíčním legálním pobytu ocitli ve Francii bez potřebných prostředků a povolení, která vyžaduje zákon. Zdůvodnila to také bezpečnostními ohledy a růstem kriminality, za níž jsou údajně zčásti odpovědní právě imigranti.

Z řady míst a institucí se ale na její politiku snesla vlna kritiky. Někteří Francii vyčítají, že se cíleně zaměřila na jednu menšinu, jiní zase to, že se tak chová vůči občanům EU, neboť Bulharsko s Rumunskem jsou od roku 2007 členy EU.

Nenechat se zatáhnout do vnitropolitického střetu
Podle českého premiéra by se nicméně EU a další země neměly nechat do problému zatahovat. "I EU a ostatní země by se neměly nechat zatahovat v podstatě do střetu, který je v mnoha případech francouzským předvolebním vnitropolitickým střetem než čímkoliv jiným," dodal Nečas.

Otázka postoje k romské menšině by se nečekaně měla stát i jedním z bodů dnešní vrcholné unijní schůzky. "Pro nás jsou klíčové dvě pozice z hlediska romské otázky. V České republice to považujeme primárně za sociální problém a problém vzdělanosti, nikoliv problém, že by byla nějaká menšina, která je diskriminovaná. Je tady obrovský kus práce v oblasti sociální práce, zabezpečení kvalitního vzdělávání, dostupnosti míst na trhu práce, pro Romy a podobně," uvedl český premiér.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás