5. října 2018 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechala se žena z Prahy 5 uštknout mambou záměrně? Měla zanechat dopis na rozloučenou

Mamba zelená, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mamba zelená, ilustrační foto. | foto: Wikipedia

PRAHA Tři dny policisté a herpetologové zatím bezvýsledně hledají smrtelně jedovatou mambu zelenou, která zmizela z domu v pražských Hlubočepích. Mnohem jasněji se ale jeví pozadí celé události. Chovatelka, jíž had před únikem uštkl, se měla podle informací serveru Lidovky.cz nechat kousnout záměrně. Zanechat měla i dopis na rozloučenou.

Jedovatý plaz, jehož uštknutí může způsobit i smrt, je k nenalezení od úterního večera. Ještě před svým únikem pokousal třicetiletou ženu v pražské ulici V Bokách I, patrně svou majitelku. U ní záchranáři zasahovali již v pondělí. Následně ji převezli nejprve do motolské nemocnice, později do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, která je na podobné situace připravena. V ní ženě také podali hadí antisérum.

Nyní se začínají objevovat informace, že mamba svou oběť dost možná neuštkla náhodou. Podle informací serveru Lidovky.cz se totiž žena rozhodla tímto způsobem spáchat sebevraždu. „Mohu potvrdit, že sebevražda je jednou z možných vyšetřovacích verzí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Mamba zelená, která unikla z domu v pražských Hlubočepech.
Mamba zelená, která unikla z domu v pražských Hlubočepech.

Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním, jenž si nepřál být jmenován, měla policie dokonce nalézt v bytě pokousané dopis na rozloučenou. Žena zůstává v umělém spánku v nemocnici a její stav je nadále vážný. Podle mluvčího VFN v Filipa Brože antisérum zabralo, pacientka má však jiné významné zdravotní komplikace.

Otázkou tak nadále zůstává, zda je had skutečně v domě, neboť jej stále nikdo neviděl. Není jisté, zdali jej žena nenechala například někým odnést. Dokud nebude schopna výslechu, tak se to patrně nikdo nedozví. Fotky, zveřejněné policií, na nichž je mamba zelená zachycená, nicméně pocházejí z jejího bytu. „Získány byly na základě prošetřování celé události,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Pátrání po hadovi bude v Hlubočepích pokračovat o víkendu. Policisté a odborníci jej chtějí v pátek nechat v klidu a počkat, zdali se nechytí do tepelných nástrah. Herpetologové jsou ovšem zároveň na 90 procent přesvědčeni, že plaz už s ohledem na venkovní podmínky nežije, protože nepřežije v chladném počasí.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují. Podle Státní veterinární správy nebyl chov mamby schválený.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená uniknout.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená zmizet.

Mamba zelená je velmi rychlý, hbitý a vysoce jedovatý had z čeledi korálovcovitých. Žije převážně v korunách stromů v západní Africe, svou kořist ale loví i na zemi. Její přirozenou potravou jsou zejména ptáci a hlodavci. Jed mamby zelené účinkuje přibližně po dvou hodinách. Pokud se uštknutí nezačne okamžitě léčit, může způsobit i smrt udušením poté, co oběti ochrne dýchací svalstvo.

Ve VFN skončil v polovině srpna také chovatel, kterého uštkla mamba černá na okraji Dolních Břežan u Prahy. Mamba černá, která je největším jedovatým hadem žijícím v Africe, uštkla v únoru 2011 chovatele z Bruntálska. Z okresu Bruntál pochází i chovatel, kterého v září 2012 uštkla prudce jedovatá kobra monoklová. Všichni tři díky antiséru přežili.

rsaRobert Sattler