130 let

Nesolidní nejistota maturit

Česko

Na úvahy, jestli zavést povinnou matematiku, není zrovna nejvhodnější čas

KOMENTÁŘ

Už zase se objevují náznaky, že tolikrát odložená jednotná maturitní zkouška nemusí být spuštěna ani příští rok. Ministryně školství i šéf úřadu pověřeného zajištěním projektu to kategoricky vyvracejí. Skutečně potřebné prý zákony jsou, příprava probíhá v předstihu. (Někteří učitelé si stěžují, že dokonce zbytečně velkém.) Do toho se občas ozve volání po povinné maturitě z matematiky. Kdo se v tom má vyznat?

Pro a proti Začněme otázkou, zda je jednotná maturita vůbec potřeba. Pro mluví dnes nesrovnatelné výsledky maturitních zkoušek z jednotlivých škol. Maturitní vysvědčení, které dostávají středoškoláci nyní, nezaručuje, že jednička či čtyřka z jedné školy je totéž co jednička nebo čtyřka ze školy druhé. Nezaručuje dokonce ani to, že absolventi splňují alespoň minimální požadavky na držitele tohoto státem garantovaného dokumentu. Kromě toho, ve vyspělém světě je externí maturita, tedy maturita zadávaná centrálně, obvyklejší než maturita pořádaná čistě v režii školy.

Proti svědčí především značná finanční náročnost celého projektu jednotných maturit. Už teď stál na tři sta milionů, než se rozběhne, bude to půl miliardy a pak bude třeba na státní maturitu přes čtvrt miliardy korun ročně.

Můžeme se ptát, jestli opravdu potřebujeme a chceme mít srovnatelné hodnocení a nastavenou základní laťku, kterou nelze podlézt. Odpověď očekávají všichni především od vysokých škol: Budou brát standardizovanou maturitu jako vstupenku ke studiu? Může nahradit přijímací zkoušky, nebo alespoň jejich část?

Očekávání je předčasné Problém je v tom, že očekávání je předčasné. Když mluvíte s představiteli fakult, většinou se jim myšlenka jednotné maturity líbí. Zpravidla si dokonce postesknou, proč už tu něco takového nemáme dávno. Kdybyste ale chtěli, aby vám potvrdili podporu veřejnou deklarací a příslibem, často cuknou. Takový spěch se jim nelíbí. Copak vědí předem, jakou bude mít zkouška skutečnou hodnotu? Právě na jejich váhavosti odpůrci stavějí. Ani oni však většinou nemluví jednoznačně. Většinou říkají: jednotnou maturitu ano, ale... Výjimkou je například Ondřej Šteffl, který vybudoval testovací společnost Scio. Ten prohlašuje státní maturitu za drahý nesmysl. Ale divte se, když mu stát svými jednotnými maturitami konkuruje. Jednotná maturita je totiž de facto srovnávací zkouška, kterou nabízí Scio už dlouho. Přirozeně za poplatek. Standardizovaná státní maturita bude zadarmo, ovšem jen zdánlivě. Jako daňoví poplatníci za ni pravděpodobně zaplatíme o dost víc, než na kolik by nás přišly testy soukromé firmy.

Není divu, že Šteffl upozorňuje například na legislativní slabiny připravovaného státního projektu. Jsou ale zásadní? Netřeba pochybovat, že pokud bude někdo chtít, může projekt pro drobnost potopit anebo zdržet (což je v dané chvíli skoro totéž). Na druhou stranu je možné si říct: Když už to stálo tolik peněz, a další peníze na projekt máme z EU, dotáhněme jej a vylepšujme za pochodu.

Chtějí něco jako SAT Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Pavel Zelený tvrdí, že zkouška, tak jak je koncipovaná, bude mít parametry světově známých testů typu amerických SAT, které měří schopnost logického myšlení. A to i v předmětu Český jazyk a literatura, nikoliv jen třeba v matematice, jež zatím patří mezi předměty volitelné, přesněji povinně volitelné (když si nezvolíte zkoušku z matematiky, musíte si zvolit z dalších předepsaných možností).

Připomeňme, že za více než deset let, kdy se o potřebě standardizované maturity (vlastně její části, protože část zůstává nadále v režii školy) mluví, doznal koncept několika změn. Jeden čas se počítalo jen s jednou úrovní náročnosti, nakonec zvítězily dvě. Dlouho se počítalo s tím, že jednotné testy státní části zkoušky budou předcházet ústním zkouškám, teď se pořadí obrací. Také matematika se opakovaně vynořuje. Nemá být povinná? Zástupci některých oborů žádají, aby povinná byla. Téměř všichni však souhlasí, že by to musela být jiná matematika, než jakou ze středních škol známe.

Což takhle volit vše?

Jedna věc je zřejmá: v současné době by bylo jen těžké najít téma, které by zavedení standardizované maturity ohrožovalo víc. Povinná maturitní matematika už totiž v minulých letech vyhnala studenty do ulic.

Můžeme se samozřejmě ptát, proč bychom měli ustupovat těm, kdo nechtějí povinnou matematiku, když o povinné zkoušce z mateřského a cizího jazyka nikdo nepochybuje.

Ve skutečnosti pochybuje. Například autorka těchto řádků, ale zřejmě i sám ředitel Zelený. S myšlenkou dovolit studentům, aby si mohli volit předměty všechny, prý svého času taky přišel, avšak podle jeho slov vzbudila jen všeobecné pohoršení.

Standardizovaná státní maturita bude zadarmo, ovšem jen zdánlivě. Jako daňoví poplatníci za ni pravděpodobně zaplatíme o dost víc, než na kolik by nás přišly testy soukromé firmy.

O autorovi| RADKA KVAČKOVÁ redaktorka LN e-mail: radka.kvackova@lidovky.cz

Autor: