8. září 2019 17:19, aktualizováno  19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dcera maršála Koněva chce sochu otce přesunout do Moskvy. Škoda, že to nepřišlo dříve, reaguje starosta Kolář

Vandalové sochu maršála Koněva v minulosti opakovaně posprejovali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vandalové sochu maršála Koněva v minulosti opakovaně posprejovali. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Moskva Dějiny druhé světové války se staly důvodem k vyřizování účtů, uvedla v neděli na svém webu v komentáři k bojům o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva ruská státní televize NTV. Koněvova dcera v ruských médiích oznámila, že chce památník dopravit do Ruska. Starosta šestého pražského obvodu to označil za vstřícný krok, který by mohl situaci uklidnit.

„Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícný a moudrý krok, který by situaci jistě zklidnil. Je opravdu veliká škoda a s podivem, ze jej ruská strana neučinila dříve, kdy jsme jí sochu opakovaně nabízeli,“ sdělil v neděli Kolář. Pokud je podle něj vše pravda a není to „fake news“, tak bude zastupitelstvo Prahy 6 o této možnosti jednat na svém zasedání. Městská část má o dalším osudu pomníku jednat 12. září, starosta chce sochu přestěhovat.

Polemika se dostala do ruských médií po nedávném výroku ministra kultury Vladimira Medinského, který starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře označil za nacistu.

Podle televize NTV se kvůli soše „obyvatelé Prahy na ulicích ještě tak vášnivě nestřetli“. Komentář popisuje demonstraci u Koněvovy sochy z minulého pondělí, která vyústila v policejní zásah. Cituje názory účastníků, kteří záměr sochu přemístit nebo odstranit označili za pokusy o přepisování dějin a popření úlohy sovětské armády při osvobozování Československa.

Místní úřady daly najevo, že za ochranu a čištění památníku už nechtějí platit, uvedla televize NTV. „Jednoznačně dali na srozuměnou, že jednodušší a levnější je památník zlikvidovat. Tím se všechny spory kolem něj vyřeší. Něco jako ‚není památník, není problém‘“, uvádí se v komentáři.

NTV upozornila, že správa třetího pražského obvodu zvažuje přejmenování Koněvovy ulice. „Zatím tam tabulky se jménem vojevůdce stále visí, ale už se všeobecně diskutuje o novém názvu,“ uvedla televize.

Je možné, že by se socha stěhovala?

Koněvova dcera Natalja Koněvová začátkem týdne na stránkách ruského armádních týdeníku Zvezda oznámila, že se pokusí převézt památník svého otce z Prahy. „Zatímco se Češi hádají o výklad vlastních dějin, dostali jsme nápad převézt pražský památník do Ruska,“ uvedla Koněvová s tím, že na rozhodnutí pražských úřadů o osudu sochy nehodlá čekat. Pomník by prý mohl stát na moskevské ulici Maršála Koněva.

Natalja Koněvová, dcera maršála Koněva.

Natalja Koněvová, dcera maršála Koněva.

„Ivan Koněv Čechům nic neudělal, ale nejsou žádné záruky, že vandalové nechají památník na pokoji. Budu žádat jeho převoz,“ zdůraznila Koněvova dcera, která je prezidentkou ruského Fondu památky vojevůdců vítězství.

Miroslav Kalousek, poslanec za TOP 09, na Twitteru napsal: „To vůbec není špatný nápad. Natalje Ivanovně bychom na to mnozí jistě rádi přispěli.“

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU s AJ (HR ODDĚLENÍ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč