130 let

„Oba musí být co nejrychleji volní“

Česko

Již od října Írán zadržuje dva novináře listu Bild am Sonntag. Pro jejich propuštění se nejnověji vyslovila stovka německých osobností.

BERLÍN/PRAHA „Je nepochopitelné, že je s oběma novináři nakládáno tak, jako by byli zločinci. Přeji jim mnoho sil a brzký návrat k rodinám,“ prohlásila o případu, který v poslední době hýbe Německem, herečka Ursula Karvenová.

O co jde? Dvojice žurnalistů z bulvárního listu Bild am Sonntag odcestovala v říjnu do Íránu, aby zde pořídila rozhovor se synem odsouzené Sakíne Aštíaníové. Íránci je však uvěznili s odůvodněním, že do země přicestovali pouze s turistickým, a nikoli novinářským vízem. Martyrium dvojice novinářů se následně v Německu stalo tématem pro různé společenské kruhy. Důkazem toho je výzva iniciovaná jejich deníkem, kterou nyní podpořila stovka prominentních osobností.

Kromě Karvenové jde třeba i o nositelku Nobelovy ceny za literaturu Hertu Müllerovou, tenistu Borise Beckera nebo řadu politiků. „Oba musí být co nejrychleji volní a vrátit se do Německa. O to se budu v novém roce s plnou silou snažit,“ prohlásil například ministr zahraničí Guido Westerwelle.

O osvobození novinářů se údajně nyní pokouší i kancléřka Angela Merkelová. Pomyslně tak odráží kritiku, že je spolková vláda vůči Teheránu příliš měkká. Takto se vyjádřila například v Německu žijící íránská aktivistka Mína Ahadíová. Vypadají unaveně A jak se daří zadržované dvojici? Možná příjemnou změnou pro ně může být to, že už přibližně čtrnáct dní nejsou vězněni odděleně, nýbrž v jedné místnosti.

Před několika dny pak pro ně určitě bylo povzbuzením, že je přímo v Íránu mohly navštívit jejich příbuzné. Setkání se uskutečnilo v hotelu v Tabrízu na severozápadě země, kde jsou novináři zadržováni. Reportér a fotograf (jejich jména německá média neuvádí) vypadali údajně unaveně a nechtěli být filmováni.

Za prvním přijela jeho sestra, druhého pak navštívila matka. „Střídaly se různé emoce. Tekly slzy a smáli jsme,“ popisovaly obě ženy setkání. „ Podmínky ve vazbě jsou těžké. Užívali si, že je možné otevřít okno a nadechnout se čerstvého vzduchu,“ dodaly dále příbuzné obou mužů. I přes vstřícné íránské gesto ale v současnosti mnoho nenasvědčuje tomu, že by novináři mohli být brzo propuštěni. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí zdůrazňoval, že záležitost je v rukou tamní justice.

Šéfredaktor deníku Bild am Sonntag Walter Mayer připouští, že další konání íránských úřadů je značně nejisté. Podle některých indicií je ale vyšetřování ukončené a proces s novináři by mohl začít brzy. Zřejmě se budou muset zodpovídat z porušení vízových pravidel, naopak obvinění ze špionáže je prý mimo hru. I přesto však není jasné, jaký trest může dvojici žurnalistů hrozit.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás