Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Lidé se loučili s trojicí hokejistů

Česko

  17:21
Zhruba čtyři stovky lidí ve čtvrtek na pražském Staroměstském náměstí uctily památku trojice českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, kteří ve středu zemřeli při leteckém neštěstí v Rusku.

Pietní místo na Staroměstském náměstí v Praze foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Pietní akce oficiálně začala ve tři hodiny odpoledne. Prakticky v ten samý okamžik, co se na věžích rozezněly zvony, spustil se z nebe i silný déšť. Lidé se tísnili pod deštníky i improvizovaným stanem s dvěma kondolenčními knihami.

"Napsal jsem tam: Děkujeme za vaše úspěchy," řekl tiše asi desetiletý chlapec, jen co předal propisku dalšímu čekajícímu v řadě. Tichému vzpomínkovému aktu se akce podobala jen zpočátku.

Lidé se loučili s trojicí hokejistů

Kolem kruhu se stovkami zapálených nebo deštěm uhašených svíček nervózně přešlapovali starší lidé, maminky s kočárky, malé děti, ale i plačící dívky a muži v dresech národního hokejového týmu.

Lidé se loučili s trojicí hokejistů

Zhruba po dvaceti minutách začala pieta připomínat skandování při zápase. Padala hesla jako: Hoši děkujem, Kdo neskáče není Čech, Rachna kachna, to to letělo a mnohá další.

Lidé se loučili s trojicí hokejistů

V postupně přibývajícím zástupu lidí několikrát zazněla i česká hymna. "Ti kluci si to zaslouží. Zpívejte všichni," vybízel svoje okolí jeden z nejhlasitějších fanoušků. Nakonec byl spokojený. Dav po nějaké době stále se opakující výzvy uposlechl a pustil se i do mexických vln.

Pieta za mrtvé hokejisty

Pietní místo na pražském Staroměstském náměstí

Na fotogalerii se podívejte ZDE

Na pořádek dohlíželi strážníci i pracovníci soukromé agentury. Řešit museli jen jeden menší incident, kdy kdosi hodil mezi lidi trubku, z níž vycházel žlutý dusivý kouř. Nikomu se však nic nestalo.

Lidé se loučili s trojicí hokejistů

Dvakrát se v průběhu akce držela minuta ticha, při níž si většina lidí přidřepla a sklonila hlavy.

Lidé se loučili s trojicí hokejistů

Obdobná akce se na Staroměstském náměstí konala už ve středu večer. Tentokrát se však záplava svíček a květin rozšířila i k Husovu pomníku.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...