Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS vyloučila Václava Klause mladšího. ‚Dlouhodobě nás poškozuje,‘ uvedla

Česko

  17:33aktualizováno  20:58
Praha - Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího. Novinářům to po sobotním zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala, podle něhož bylo rozhodnutí jednomyslné. Klaus se s ODS podle stranických špiček už déle názorově rozchází. Na zasedání výkonné rady pozván nebyl. Klas v reakci na vyloučení uvedl, že se bude snažit nabízet vize a pozitivní program a slíbil, že názory nezmění. Proti rozhodnutí výkonné rady se odvolávat nebude a ODS se už vyjadřovat nechce.

Václav Klaus mladší. foto: ČTK

Výkonná rada ODS také v sobotu na zvláštním zasedání po celodenní ideové konferenci rozhodla, že anuluje nedávné rozhodnutí olomouckých straníků povýšit do širšího vedení partaje někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Respektu informaci potvrdil místopředseda ODS Martin Kupka. „Při jednání regionálního sněmu ODS Olomouckého kraje došlo k procedurálnímu pochybení. Jen jsme konstatovali, že všechna rozhodnutí a volby jsou neplatné. Předseda regionu svolává nový regionální sněm na nový termín,“ uvedl Kupka.

Pro vyloučení Klause mladšího z ODS hlasovalo 20 přítomných členů výkonné rady, nikdo nebyl proti a nikdo se ani nezdržel. Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Členem klubu může být pouze člen ODS, uvedl předseda frakce Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté budou chtít také Klausův konec v čele sněmovního školského výboru.

„Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, dokonce dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ uvedl Fiala. Výkonná rada ODS vytýká v usnesení Klausovi mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podpora kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS.

Anketa

Souhlasíte s vyloučením Václava Klause ml. z ODS?

Ano 738
Ne 530

„Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků armády ČR ve vojenských misích, účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi. Václav Klaus mladší navíc veřejně deklaruje, že v nadcházejících volbách do EP nebude volit kandidátku ODS,“ stojí v usnesení. Na zasedání padla podle desítka případů Klausových počínání proti ODS.

„Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory,“ napsal Klaus v reakci na svém facebookovém profilu. Vyjádření označil za poslední poznámku k ODS i kvůli tu, že, jak sdělil, s řadou členů bude v budoucnu spolupracovat. „Budu se snažit nabízet vize, pozitivní program a slibuji ‚neměnit své názory‘, například budu vždy hájit suverenitu republiky, i kdybych byl z deseti milionů lidí poslední,“ napsal.

Průzkům popularity: Fiala vs. Klaus

  • Interní průzkum, který si ODS loni ke konci roku zadala u agentury Ipsos
Petr Fiala (vlevo) a Václav Klaus mladší

V rozhovoru pro Českou televizi nechtěl komentovat, zda se chystá založit nový politický subjekt nebo zda uvažuje o prezidentském úřadu, který zastával jeho otec. „Tak to bych se musel nejdřív oženit. Takže až se ožením, tak se mě pak zeptejte,“ reagoval na úvahy o prezidentské kandidatuře dvakrát rozvedený politik. Své další politické záměry podle svých slov sdělí při vhodné příležitosti. Řekl také, že nevidí důvod, proč by se měl proti rozhodnutí výkonné rady o svém vyloučení odvolávat, jak mu umožňují stanovy.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná „příliš drakonický“. Klub v usnesení ale také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje.

Fiala vymezil ODS proti Babišově vládě ‚marketingu‘. Nikdy se v politice tolik nekecalo, řekl

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22 600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48 600.

Vizitka poslance Václava Klause mladšího (49), jehož v sobotu vedení ODS vyloučilo ze strany:

Datum a místo narození: 10. září 1969 v Praze

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika - geografie (1993)

Současná pozice: poslanec ve Sněmovně (od října 2017)

Kariéra: ředitel soukromého pražského gymnázia PORG (1998 až 2014) a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě.

Stranická příslušnost: Členem ODS se stal v roce 2002, stranu ale opustil v roce 2009 na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. V roce 2016 se do strany vrátil a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy výboru pro vzdělání.

Rodina: je synem bývalého českého premiéra a prezidenta Václava Klause a bývalé velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové; je podruhé rozvedený a má čtyři děti.

Ostatní:

  • Poslanecký klub ODS jej ve středu vyzval k odchodu z klubu. Podle něj Klaus svým jednáním stranu dlouhodobě poškozuje. Klaus v úterý přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS považují výrok za nepřijatelný a distancují se od něj. Klaus připustil, že jeho příměr byl možná "příliš drakonický", ale řekl, že výzvě nevyhoví a pokud bude vyloučen, obrátí se k voličům. Vedení ODS v sobotu Klause vyloučilo ze strany, verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Jeho vyloučení z nejsilnější opoziční strany podpořili všichni přítomní členové výkonné rady.
  • Loni v srpnu si mezi straníky vysloužil kritiku za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm Klaus uváděl nepravdivé informace. Doporučila mu, aby se věnoval školství, "kterému docela rozumí".
  • Je známým kritikem Evropské unie, která podle něj omezuje demokracii členských států. Rád by také prosadil předlohu, která by až na některé výjimky zaručovala svobodu slova na internetu, zejména na sociálních sítích. Vláda však letos jeho návrh nepodpořila.
  • Na ředitelskou funkci v gymnáziu PORG rezignoval v roce 2014 kvůli neshodám s předsedou správní rady Martinem Romanem.
  • Před loňskými senátními volbami v Praze 2 podpořil kandidáta SPD Ladislava Jakla proti kandidátovi občanských demokratů Vladimíru Kratinovi. V předvolební kampani v prezidentských volbách v roce 2013 se mimo jiné ostře ve svých příspěvcích vymezoval proti jednomu z kandidátů, Karlu Schwarzenbergovi.
  • V médiích se často vyjadřuje zejména k problematice vzdělávání a školského systému. Staví se například proti inkluzi, požaduje jednu úroveň státní maturity či více pravomocí pro ředitele škol.
  • Ke svým zájmům řadí šachy, cyklistiku či psaní blogu.
Autor: