Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omezení by vyhlásil Radiožurnál

Česko

PRAHA Přes nulové dodávky ruského plynu přes Ukrajinu je situace na českém trhu stabilizovaná. Přesto tuzemský dodavatel RWE Transgas a provozovatel přenosové soustavy RWE Transgas spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu na krizových scénářích, které počítají s omezením dodávek pro firmy i domácnosti. „Ještě nikdy se to nepoužilo, tato situace je nová a my se musíme připravit na dobu, kdy by k tomu došlo,“ řekl Martin Chalupský, mluvčí RWE Transgas. Ten již obeslal 130 svých největších zákazníků a upozornil je, že v případe dalších problémů může dojít k omezení dodávek.

Toto omezení by vyhlásila právě společnost RWE Transgas Net. Ta by tato opatření vyhlásila pomocí vysílání rozhlasové stanice ČRo1Radiožurnál a to vždy v 6 a 13 hodin po zprávách. „Energetický zákon jasně nestanovuje podmínky, kdy k tomu má dojít. Záleží na aktuální analýze RWE Transgas Net,“ řekl Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu.

Energetický zákon definuje tři odběrové stupně: PRVNÍ ODBĚROVÝ STUPEŇ znamená normální stav, tedy naprosto neomezené dodávky plynu podle aktuální potřeby.

DRUHÝ STUPEŇ by však již znamenal omezení dodávek plynu pro zákazníky, kteří ročně odeberou více než 400 000 metrů krychlových plynu. A právě těmto zákazníkům, tedy například Spolaně a dalším chemičkám, hutním závodům, cihelnám a teplárnám, přišel dopis s předběžným varováním. Je by totiž v případě zhoršení situace čekalo snížení dodávek na úroveň takzvaného bezpečnostního a technologického minima. O kolik by byly dodávky plynu nižší, záleží na charakteru výroby a na její potřebnosti pro společnost. Například výrobci potravin denní spotřeby, provozy živočišné výroby, zdravotnická zařízení, vodárny, čističky a krematoria mají i v tomto případě zaručeny přísun plynu až do 95 procent jejich normální spotřeby.

Pokud by se však situace zhoršovala i nadále, byl by RWE Transgas Net nucen vyhlásit HAVARIJNÍ ODBĚROVÝ STUPEŇ. Ten znamená přerušení dodávek pro všechny konečné zákazníky i pro domácnosti.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...