130 let

Oporou hnutí je svérázný moderátor

Česko

Glenn Beck je hvězdou řady rozhlasových i televizních show, má milionové příjmy a jeho aktivity zaštiťují protesty proti Obamovi. Má ovšem i pohnutou minulost. WASHINGTON „Považuji se za libertariána. Jsem konzervativní, každým dnem ale bojuji za práva jedince.“ Takto Glenn Beck charakterizoval své postoje minulý rok v rubrice „Snídaně s...“ deníku Pittsburgh Post-Gazette.

Jméno muže, který shodou okolností právě včera slavil 46. narozeniny, se v USA skloňuje hned z několika důvodů. Je známý svým pořadem v televizi Fox News, relacemi v síti rozhlasových stanic Premiere Radio Networks a svými knižními bestselery. V neposlední řadě jsou tu ale jeho politické iniciativy.

Právě Glenn Beck totiž stál za projektem „9/12“ pojmenovaném po dni, který následoval po teroristických útocích z 11. září 2001 (neboli v USA známých jako 9/11). Přestavil jej loni v březnu a jeho cílem má být navrátit americkou společnost do stavu, který v onen den panoval - tedy kdy byly smazány rozdíly mezi republikány a demokraty a všichni táhli za jeden provaz. Právě projektem „9/12“ se inspirovali organizátoři loňského pochodu Washingtonem, který byl velkým protestem proti prezidentu Baracku Obamovi. Ostatně i sám Beck jeho politiku ostře kritizuje - například reformu zdravotnictví.

Neméně pestrý je i Beckův osobní život. Rodiče se rozvedli a matka se mu utopila, když mu bylo 15 let. Následně spáchal jeho nevlastní bratr sebevraždu (sama se ostatně možná zabila i jeho matka). Beck prý hledal záchranu u „doktora Jacka Danielse“ - neboli u alkoholu. Z toho se ovšem podobně jako ze závislosti na drogách dostal. Podruhé se oženil a dal se k mormonům. A štěstěna mu nakonec dopřála i nemalé příjmy: podle časopisu Forbes si ročně přijde na nějakých 23 milionů dolarů.

Autor: