7. března 2017 16:55, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozici se nepovedlo odvolat starostu Prahy 14. Viní ho i ze zmanipulování ankety o divočácích

Myslivci na Praze východ v únoru odstřelovali divočáky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myslivci na Praze východ v únoru odstřelovali divočáky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Opozice na Praze 14 se v úterý neúspěšně pokusila odvolat starostu Radka Vondru (TOP 09). Důvodem odvolání měla být ztráta důvěry a zmanipulovaná anketa o problematice přemnožených divočáků v radničním časopisu. Návrh opozičního hnutí ANO ale nebyl nakonec zařazen na program jednání, nehlasovala pro něj většina zastupitelů.

Opozice navrhla také odvolat místostarostku Ilonu Pickovou (SZ), ani to nebylo zařazeno do programu. V Praze 14 vládne koalice TOP 09, ČSSD, ODS a SZ.

Návrh odvolat starostu přednesl zastupitel Tomáš Novotný (ANO). Starostovi mimo jiné vyčetl, že radnice neinformovala včas obyvatele o riziku spojeným s přemnožením divočáků, přestože podle něj informace měla již od roku 2015. „Začali jste se tím zabývat až po medializaci v roce 2016. Mou důvěru jste ztratil, neboť bagatelizujete riziko ohrožení divočáky,“ řekl Novotný. Divočáci napadli v uplynulých měsících několikrát psy. Myslivci již uspořádali zvláštní hon, při kterém odstřelili dvě zvířata.

Jako druhý důvod pro odvolání uvedl Novotného falešnou anketu mezi občany, která vyšla v radničním časopisu Čtrnáctka. K anketě se přiznal šéfredaktor časopisu z najaté firmy, která periodikum pro radnici připravuje.

Mezi myslivci jsou i zástupkyně ženského pohlaví.
Myslivci z mysliveckého sdružení Horní Počernice.

Vondra tvrzení odmítl a řekl, že je mu v případě divočáků vytýkáno něco, o čem nemá radnice právo rozhodovat. „Očekáváte také, že když jsem se v pátek dozvěděl z Blesku, že byla anketa zmanipulována, měl jsem hned odvolat šéfredaktora a vypovědět smlouvu dodavateli, přitom toto starosta nemůže udělat? Rozumím tomu dobře?“ řekl Vondra.

Odvolána měla být na základě podnětu opozice místostarostka Pickové, které vytýkali například to, že neodpovídá na dotazy zastupitelů a neposkytuje jim vyžádané informace. Podle Pickové to není pravda. Materiál týkající se jejího odvolání nakonec nebyl zařazen na program.

Opozice původně zamýšlela kvůli údajnému zneužití radničního časopisu rovněž zařadit na program jednání odvolání místostarostky Lucie Svobodové (ČSSD). Návrh sama opozice nakonec stáhla a nebylo o něm hlasováno.

ČTK