130 let

OTÁZKA DNE

Česko

V poslední době banky snížily úrokovou sazbu u hypoték skoro na 3,5 procenta a začínají znovu nabízet i stoprocentní hypotéky.

Může se zvýšit zadluženost a platební neschopnost domácností, nalákaných těmito sazbami? Nebude se tímto způsobem udržovat uměle vysoká cena bytů (např. v Praze), kde je větší nabídka nových bytů než poptávka?

Jiří Pácal

ředitel Central Europe Holding

Návrat stoprocentních hypoték je velmi neobvyklý. V principu jde o to, zda jde o 100 procent kupní ceny, či znaleckého odhadu - byt může stát tři miliony a odhad bude na 2 miliony. Snížení úroku až na 3,5 procenta považuji za marketingový tah, na tuto úrokovou míru nejspíš nedosáhne každý. Půjde spíše o velmi výjimečné případy - jsem z hlediska těchto dat velmi skeptický.

V Praze je teď z hlediska nových bytů mnohem větší nabídka než poptávka, výstavba je napřed přibližně o rok a čtvrt, takže pokud by na tuto hypotéku dosáhlo větší množství lidí, tak by se ceny těchto bytů mohly udržet na svojí nynější úrovni.

Ladislav Tajovský

Centrum pro ekonomiku a politiku

Vůbec není divu, že se něco podobného děje, když je klíčová sazba centrální banky na takové diskontní úrovni, na jaké je - nejnižší v dějinách! Když vyšuměl počáteční strach investorů, začíná návrat k totálně nenormálnímu, ale logickému stavu... Negativní procesy se zase můžou rozhýbat - vyšší zadlužení domácností, platební neschopnost, umělé udržování vyšších cen bytů.

Petra Horáková Krištofová

manažerka Asociace hypotečních makléřů

Růst zájmu o hypotéky je patrný již několik měsíců. Obavy ze zvýšení takzvané hypoteční delikvence nejsou na místě, protože jednak uplynulé roky ukázaly, že Češi přistupují k úvěrům na bydlení velice zodpovědně, a jednak banky své nároky na bonitu klientů nikterak nezměkčily. Ceny kvalitních nemovitostí vlivem stabilní poptávky ze strany klientů neklesnou.