Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. dubna 2015 18:34, aktualizováno 28. 4 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historik amatér Ovčáček odsoudil Peroutku za článek, který mu přitížil u gestapa

Buran Prášil. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se snaží vybruslit i z těch... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buran Prášil. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se snaží vybruslit i z těch... | foto: aTeo.cz

PRAHA Hradní mluvčí a laický vykladač Peroutkových článků Jiří Ovčáček dokazuje domnělá selhání známého novináře, přičemž se nově ohání článkem Dynamický život. Právě za tento článek přitom nacisté poslali Peroutku do koncentračního tábora, jak řekl sám novinář.

Článek s názvem Dynamický život (v online verzi ZDE) napsal Ferdinand Peroutka pro časopis Přítomnost, který vyšel 26. dubna 1939. „Ferdinand Peroutka se domníval a myslím, že na to měl řadu indicií, že ten článek byl zlomový. Pokud ale vím, neměl žádné explicitní důkazy, ani si nedokážu představit, jaké mohl mít,“ řekl serveru Lidovky.cz Zdeněk Bauer z abcHistory.cz, který se Peroutkovou novinářskou činností zabýval.

„Po válce Peroutka napsal jeden nebo dva články a hovořil mezi svými přáteli o tom, že gestapák, který ho vyslýchal a vedl s ním vyšetřování, než ho transportovali do koncentračního tábora, uváděl jako jeden z hlavních důvodů zatčení článek Dynamický život. K napsání uvedeného textu byl Peroutka přinucen redakčním befelem. Přesto ho pojal velice kriticky, což v té době vyžadovalo značnou odvahu. Protektorátní režim proto nad Peroutkou zlomil hůl a nechal ho uvěznit,“ popsal Bauer.

„Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ citují Martina Gromana ze Sdružení Ferdinanda Peroutky Novinky.cz. „V první polovině článku Peroutka konstatuje fakta, neříká, co si myslí. Ve druhé polovině se musí číst mezi řádky. Nemohl natvrdo napsat, aby lidé četli Masaryka a Havlíčka. Neprošlo by to ani cenzurou,“ řekl Groman.

DOPORUČUJEME:

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století.

Český europoslanec chce Ovčáčkovo odvolání

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby odvolal svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. 

Důvodem je pondělní zveřejnění dalšího textu Ferdinanda Peroutky nazvaného Dynamický život, sdělil Zdechovský. 

„Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit,“ uvedl Zdechovský. 

Zdroj: ČTK

shoŠárka Holanová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...