Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpackaný registr: Nečas dal Dobešovi 72 hodin na nápravu

Česko

  13:41aktualizováno  17:47
PRAHA - Pavel Dobeš (LIDEM) si možná užívá poslední dny jako ministr dopravy. Od premiéra Petra Nečase (ODS) dostal do pátku čas, aby plně zprovoznil nefunkční registr vozidel, jinak skončí. Dobeš reagoval slovy, že je připraven rezignovat, pokud problémy budou přetrvávat.

Nečasovo ultimátum zaznělo po úterní schůzce s Dobešem. "Panu ministrovi jsem řekl, že současná situace ohledně registru vozidel je nadále neakceptovatelná. Očekávám do pátku, že systém registrace vozidel bude běžet bez kolapsu a veřejnost bude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit," uvedl premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň požaduje, aby za blamáž kolem registru padaly hlavy.  "...musí dojít k vyvození personální odpovědnosti vůči konkrétním lidem na Ministerstvu dopravy ČR. V případě, že bude do pátku systém i nadále kolabovat, očekávám okamžitou demisi ministra dopravy Pavla Dobeše," dal Nečas ultimátum. 

Sám ministr dopravy v rozhovoru pro ČT uvedl, že je připraven rezignovat. "Systémové kolapsy serveru - to je věc, která se nesmí opakovat," konkretizoval Dobeš vady registru, které musí do pátku odstranit, pokud se chce ve funkci udržet.

První oběti by si však nefungující registr mohl vyžádat už v úterý, Dobeš totiž na 18:30 svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Peake je ochotna Dobeše obětovat

O Dobešově osudu jednal šéf vlády i s vicepremiérkou a šéfkou strany LIDEM Karolínou Peake. Nečasovi oznámila, že je připravena spolustraníka obětovat. "Respektuji právo předsedy vlády navrhovat a odvolávat ministry. Premiérovi jsem sdělila, že jako předsedkyně přípravného výboru vznikající strany LIDEM jsem připravena se problému postavit čelem, protože situace poškozuje nejen ministerstvo dopravy, ale i naši vznikající stranu,“ řekla Peake po schůzce. 

Dobeš teď Peake bude muset dokázat, že má plán na ukončení patnáct dní trvajících problémů registru. "Na plánované schůzce v 16:30 požádám o předložení jasných kroků, které, jak doufám, ukončí agonii s registry vozidel," dodala.

Premiér Petr Nečas hovoří s Karolinou Peake (VV) před jednání vlády.

Vicepremiérka lapsus kolem registru kritizovala minulý týden a v pondělí, ostrá slova volí i nyní. "Situaci považuji za neudržitelnou, pokud nepřijdou okamžitě jasná řešení," napsala v úterý serveru Lidovky.cz.

Pod Dobešem se povážlivě kýve židle už od pondělního večera, kdy premiér kvůli závažnosti problémů s registrem požádal o vyvození personální odpovědnosti. Ministr však odmítl kvůli potížím s registrem odstoupit.

Registr v pondělí opět nefungoval celý den, v úterý se ho částečně podařilo zprovoznit až kolem 10. hodiny. Systém tak selhával už patnáctý den od uvedení do provozu. V Brně kvůli rozčileným řidičům museli úředníci dokonce zavolat policii.  

Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha získala zakázku od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!