Ze 135 vybraných kandidátů na senátory si podle Transparency International nejlépe vedli Eva Tylová, Libor Michálek, Jiří Krátký (všichni za Piráty), Zdeněk Hraba (za STAN) a Herbert Pavera (TOP 09). Jako jediní uspěli na výbornou, řekl hodnotící expert Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické. Nepropadl podle něj nikdo, Rath byl ohodnocen známkou 4,7.
Pouze 15 % senátorských kandidátů bylo oznámkováno nejhůře dvojkou, polovina adeptů se pohybovala mezi trojkou a čtyřkou, uvedl Vymětal. Transparency International, hodnotila, zda kandidáti zveřejnili na zákonem předepsaném transparentním účtu mimo jiné strukturu příjmů a výdajů na kampaň a také členy svého volebního týmu a volební akce.
Předvolební průzkum: ČSSD by v Praze získala jen dvě procenta. ODS triumfuje nad ANO |
V případě obecních voleb se organizace zaměřila na vybrané strany v Praze, Brně a Ostravě. Podle koordinátora monitoringu voleb Ondřeje Cakla hlavně velké strany využily toho, že zákon komunální kampaň nereguluje, a poskytly jen minimum informací. Organizace proto bude usilovat o změnu zákona, aby se pravidla pro kampaně uzákonila alespoň pro velká města vzhledem k velikosti majetku a objemu peněz, o nichž jejich zastupitelé rozhodují.
V hlavním městě nejlépe dopadli Piráti, TOP 09 a Zelení, nejhůře SPD, ODS a ANO se známkou 4,3. Vládní hnutí si ale dodatečně v hodnocení polepší tím, že zveřejnilo informace o svých dárcích. V Brně si v hodnocení nejlépe vedli Piráti, Zelení a hnutí Žít Brno, nejhůře KSČM, Slušní lidé a KDU-ČSL. V Ostravě byli premianty Piráti, nejhorší známku dostaly hnutí Ostravak, Nezávislí, Dobrá volba a ČSSD.
Výsledky jsou k dispozici na webu organizace. Konečné hodnocení bude zveřejněno po volbách, které se uskuteční v první polovině října.