Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pozitivně testovaný hejtman Bernard se minulý týden sešel s krizovým štábem kraje. Ten musel do karantény

Josef Bernard. foto: ČTK

Aktualizováno
Plzeň - Policie prošetřuje, zda se radní Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD) nedopustili trestného činu šíření nemoci covid-19. „Na základě vnějších podnětů prověřujeme, zda nemohlo dojít k trestnému činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, a to ve vztahu k neznámému pachateli,“ potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Martina Korandová.
  16:20aktualizováno  20:35

Konkrétní jména vzhledem k počátku vyšetřování nechtěla sdělit, nicméně policie dostala několik oznámení, že se plzeňský hejtman pohyboval mezi lidmi, ač měl být v karanténě. „V současné chvíli kriminalisté prověřují veškeré okolnosti,“ uvedla mluvčí.

Mynářovi skončila karanténa, absolvoval kontrolní test. Informuje Zemana o cestě do Číny

Podle hygieniků šéf kraje Bernard ale karanténu neporušil. Všichni radní Plzeňského kraje byli umístěni do povinné karantény poté, co se ve čtvrtek 26. března nákaza potvrdila u jejich kolegyně Radky Trylčové (ODS). Naposledy se celá rada kraje sešla deset dní předtím, na jednání v pondělí 16. března. Od tohoto data se také počítala povinná izolace, kterou nařídili hygienici, a všichni zúčastnění politici se museli nechat otestovat.

„V karanténě jsem byl do minulého pondělí, kdy mi den předtím krajská hygienická stanice sdělila, že můj test na koronavirus je negativní a že mám nastoupit do práce,“ řekl serveru Lidovky.cz hejtman Bernard. Ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Michal Bartoš potvrzuje, že šéf kraje zákon neporušil a dodržel regulérní karanténu.

Druhý test byl pozitivní

Nicméně v pátek 3. dubna Bernard na Facebooku uvedl, že jeho druhý test na koronavirus vyšel jako pozitivní. „Po ukončení karantény a negativních výsledcích testování jsem pociťoval příznaky mírné svalové horečky a měl teplotu 37 stupňů. Abych nic nezanedbal, nechal jsem si provést opakované testy, které prokázaly, že jsem covid pozitivní,“ napsal. Stal se tak po radní Trylčové a náměstkovi Zdeňku Honzovi (ČSSD), u něhož se nákaza potvrdila předminulou neděli, třetím nakaženým v radě kraje.

Tvrdík je po cestě s Mynářem do Číny doma v karanténě, v březnu ho čeká další test na koronavirus

Po zmíněném příspěvku se hejtman dočkal vlny kritiky. Minulý týden totiž vedl úřad a vystupoval na veřejnosti, i přestože se necítil v dobré kondici, a proto se z vlastní iniciativy nechal podruhé otestovat. „Jestliže měl sám pochyby, protože mu nebylo dobře, a nechal se proto otestovat, tak mezitím, než se dozvěděl výsledek, měl zůstat doma a chovat se, jako když koronavirus má. Byla jsem překvapená, že chodí do práce,“ řekla serveru Lidovky.cz náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS), která je nyní opět v povinné karanténě, neboť se s Bernardem minulé úterý setkala. Druhý odběr šéf kraje totiž sice podstoupil předminulou neděli 29. března, ale výsledek se dozvěděl až o pět dní později.

Hejtman pochybení odmítá. „Přísně jsem dodržoval nařízení hygienické stanice a skutečně se ničím neprovinil. Výsledek druhého testu jsem se dozvěděl minulý pátek odpoledne a okamžitě jsem zůstal doma,“ uvedl. Kritiku považuje za politický boj, proto se dokonce obrátil i na právníka a zvažuje další postup, zda nejsou některé výroky na veřejnou omluvu. „Opravdu by mě nenapadlo, že tuto situaci v současné době bude někdo zneužívat a použije to jako předvolební kampaň,“ řekl.

Zemanovo jednání o koronaviru: 13 lidí u stolu, roušky a plné talíře. ‚V pořádku to není,’ říká epidemiolog

I přestože hejtman s největší pravděpodobností zákon neporušil, jeho nákaza způsobila v kraji komplikace. Minulý týden vedl tamní krizový štáb, jehož členové jsou teď v karanténě. „Dotázali jsme se v rámci dozoru ředitele krajského úřadu v Plzni, zda je v této situaci zajištěn chod kraje, a byli jsme ujištěni, že ano,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Plzeňský hejtman uvedl, že štáb bude řídit prostřednictvím moderních komunikačních prostředků.

Bernard se minulý týden setkal i s ředitelem domova seniorů na Klatovsku, který je teď rovněž v karanténě. „Jednal jsem ale jen ním, s žádným seniorem jsem se neviděl,“ zdůraznil hejtman.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!