11. března 2019 16:09, aktualizováno  20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista, který použil majáky ve fabii, nebyl falešný. Pracuje na ředitelství cizinecké policie, blikal ve svém volnu

Falešný policista, který požadoval „pokutu“ od jiného řidiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný policista, který požadoval „pokutu“ od jiného řidiče. | foto: Facebook Jiří KopřivaReprofoto

ČESKÁ LÍPA/PRAHA Nevšední zážitek má za sebou řidič, který se v neděli vydal na cestu po severní části republiky. V obci Medonosy na Kokořínsku před ním prudce zabrzdil neoznačený vůz s majáky, z něhož záhy vystoupil zavalitý muž. Pod záminkou, že je policista, měl po šoférovi požadovat peníze. Policisté zjistili, že muž s policejním majákem je skutečně jejich kolega z Ředitelství služby cizinecké policie, který jednal ve svém osobním volnu.

K incidentu došlo v neděli v podvečer během řidičovy cesty z České Lípy do Neratovic. Záběry, které zachytila jeho palubní kamera, ukazují, že při průjezdu obcí Medonosy na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje jej agresivně přes plnou čáru předjela modrá fabia a následně prudce zabrzdila.

„Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popsal na svém facebookovém profilu řidič Jiří Kopřiva.

Z fabie vystoupil zavalitý muž ve svetru a volných kalhotách, který se podle motoristy ani nepředstavil. „Jen vychrlil smršť nadávek, že prej jsem mu neumožnil předjíždění, že mi sebere papíry a že si mám připravit velké peníze,“ dodal Kopřiva s tím, že muž svou policejní příslušnost legitimoval pochybnou plastovou kartičkou.

Když se posléze Jiří Kopřiva rozhodl zkontaktovat linku 158 a oznámil dotyčnému, že je celou dobu nahráván, muž se údajně zalekl a z místa ujel.

Policisté již znají totožnost viníka, kterým je navzdory údajně pochybnému prokázání totožnosti skutečný policista. „Jelikož jde o policistu zařazeného ve struktuře Ředitelství služby cizinecké policie, který se jednání dopustil ve svém volnu, služební funkcionář s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ uvedl v pondělí večer v tiskovém prohlášení policejní mluvčí Jozef Bocán.

Jak bude policista potrestán, zatím není jasné. „Obecně se dá říct, že zneužití výstražných světel je přestupek, může tam ale ještě být trestný čin podvodu, neboť muž na videu se nejspíš pokoušel vylákat peníze z řidiče,“ uvedla před odhalením totožnosti muže policejní mluvčí Markéta Johnová.

Zároveň podotkla, že pravý policista ve službě musí mít na sobě nejen stejnokroj a prokázat se služebním průkazem a odznakem s osobním číslem. „I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě zřetelný nápis POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ uvedla.

Podle ostatních facebookových uživatelů, kteří komentovali video zveřejněné Jiřím Kopřivou, nešlo o ojedinělý incident. S mužem v modré fabii se prý v minulosti setkali na jiných místech regionu také.

Vyjádření policie

Vlastním šetřením jsme během dnešního dne zjistili totožnost řidiče soukromého vozidla, který za využití modrých majáků za zadním sklem zastavil na Mělnicku jiného řidiče a video z této „akce“ koluje po sociálních sítích. Jelikož jde o policistu zařazeného ve struktuře Ředitelství služby cizinecké policie, který se jednání dopustil ve svém volnu, služební funkcionář s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení.

V tuto chvíli nelze předjímat, jakým směrem se věc bude dále ubírat. Důležité pro další postup bude i podání vysvětlení řidiče, který záznam jednání policisty pořídil. Na základě vyhodnocení všech skutečností se služební funkcionář rozhodne o dalším postupu.

S ohledem na některé informace v diskusích na sociálních sítích, přivítáme také případná svědectví dalších řidičů, kteří se s obdobným chováním mohli v minulosti setkat. Informace lze podat na telefonním čísle 974 836 051.

Lidovky.cz