Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce dal do kárného řízení případ vyšetřování únosu Babiše mladšího. Podezření z trestného činu neshledal

Česko

  9:38aktualizováno  10:34
PRAHA - Policisté, kteří v minulosti odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že je nedobrovolně držen na Krymu, se podle státního zástupce mohli dopustit kázeňského přestupku. Podezření z trestného činu v jejich jednání neshledal, sdělil žalobce Ondřej Šťastný. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Případ údajného únosu Andreje Babiše mladšího policie později znovu otevřela a nadále se jím zabývá.

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který uvedl, že jeho otec chtěl, aby si kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo udělal nucené prázdniny. Na Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym jej měl odvést podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov. Premiér Andrej Babiš údajný únos odmítl. Jeho syn je dle něj duševně nemocný, má trpět schizofrenií, a musí být pod dohledem. foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ

„Ve věci jsem neshledal podezření ze spáchání žádného trestného činu ze strany policistů. Vyšlo však najevo, že dva příslušníci Policie ČR se svými pochybeními, která jsou celkově méně závažná, mohli dopustit kázeňského přestupku podle služebního zákona. K jeho projednání je příslušná Policie ČR, konkrétně Obvodní ředitelství policie Praha I,“ uvedl žalobce z pražského městského státního zastupitelství Šťastný. Dodal, že řízení je v kompetenci policie, a nebude tak k věci poskytovat další informace.

„Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o novou informaci, musí se vedení Obvodního ředitelství policie Praha I nejprve detailně seznámit se spisovým materiálem a závěrem GIBS,“ napsala  mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Až poté podle ní může být řízení zahájeno. „Výsledek tohoto řízení tak v tuto chvíli nelze jakkoli předjímat,“ dodala mluvčí.

Tým vyšetřující únos Babiše mladšího udělal všechny úkony, které si předsevzal

Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži, kterou server Seznam Zprávy zveřejnil loni v listopadu, obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Prověřování údajného únosu policisté z Prahy 1 ukončili s tím, že se žádný trestný čin nestal. Podle úředního záznamu se spokojili se zaslanou fotografií Babiše juniora a aktuálního vydání novin, napsal v minulosti server iROZHLAS.cz. Policie tvrdí, že v případu dělala více.

Vyšetřování ‚únosu‘ Babiše mladšího: důležité je posoudit jeho zdravotní stav, míní Hamáček

Po zveřejnění reportáže Seznam Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu prověřovat pro podezření z trestného činu zavlečení. „Ano, vyšetřování stále pokračuje, nicméně právo na poskytování informací si vyhradilo státní zastupitelství,“ napsala mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

V kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo jsou kromě premiéra Babiše stíhání i někteří členové jeho rodiny. V dubnu navrhla policie Babiše a další obžalovat, návrh se ale netýkal právě Babiše mladšího, který je stíhán samostatně.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...