• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Volba předsedy Sněmovny. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Poslanci si znovu nezvolili šéfa

Česko
  •   12:43aktualizováno  16:36
PRAHA - Snaha zvolit předsedu Poslanecké sněmovny opět zkrachovala. Lidovecký kandidát Jan Kasal nezískal potřebný počet hlasů ani ve druhém kole tajných voleb; ze 198 vydaných hlasovacích lístků bylo pro Kasala 99 poslanců.

Nemocný poslanec ODS Miloš Patera se takzvaně vypároval s poslancem ČSSD Miloslavem Vlčkem. Schůze sněmovny byla přerušena. Ke třetímu kolu voleb se poslanci sejdou v pátek 14. července. Kandidáty na vedení sněmovny mohou kluby podávat do středy 12. července.

Z výsledků hlasování, které oficiálně oznámil předseda sněmovní volební komise Petr Tluchoř (ODS), vyplývá, že Kasal na rozdíl od prvního kola voleb, získal zřejmě hlasy všech přítomných koaličních poslanců. Ani to mu ale ke zvolení nestačilo. Proti Kasalovi hlasovalo 26 poslanců, dva hlasy byly neplatné. Celkem 73 poslanců hlasovací lístek neodevzdalo. Stejně jako v prvním kole tento poměr naznačuje, že lístky neodevzdali sociální demokraté.

Kasal po neúspěšné volbě prohlásil, že upřímně děkuje všem, kteří ho svým hlasem podpořili. "To, že to dnes nevyšlo, je mi opravdu líto. Předpokládám, že ti, kteří dnes měli jiný názor, mají v zásobě nějaké lepší řešení, které Poslaneckou sněmovnu v řádu dnů dovede do situace, kdy konečně začneme pracovat," řekl.

V prvním kole voleb dnes Kasal získal 99 z 200 hlasů. Znamená to, že ho nepodpořilo všech 100 koaličních poslanců. Volba byla tajná, takže nelze zjistit, kdo z ODS, KDU-ČSL či Strany zelených Kasalovi podporu odepřel. Koaliční tábor nebyl úplně jednotný ani minulý týden. Také tehdejší kandidátka ODS do čela dolní komory Miroslava Němcová nezískala všechny koaliční hlasy.

Obsazení funkce šéfa sněmovny je klíčem k aspoň částečnému odblokování volebního patu a vytvoření nového kabinetu. Podle některých výkladů ani nemůže ustavující schůze dolní komory skončit dříve, než poslanci předsedu zvolí. Navíc do zvolení předsedy nemohou začít s volbou dalších funkcionářů, tedy místopředsedů dolní komory. Na ukončení ustavující schůze je vázána i demise dosluhující vlády Jiřího Paroubka.

ODS chce slyšet podmínky pro podporu vlády
Krátce po neúspěšné volbě se předsedové dvou nejsilnějších stran obvinili z toho, že nepochopili výsledek voleb.

Předseda ČSSD Paroubek uvedl, že "ODS stále nechápe realitu volebního výsledku a odmítá akceptovat vůli voličů". Nominace lidovce Jana Kasala je podle něj srovnatelná s minulým pokusem prosadit do čela sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS.

Paroubek znovu obhajoval návrh ČSSD na vytvoření "vlády odborníků", která by překlenula dobu, než se strany dohodnou na jiném řešení. Topolánek ale takový úřednický kabinet odmítl. "Je to samozřejmě nesmysl, v této chvíli není podle mě možné dělat nic jiného než zvolit orgány Poslanecké sněmovny," řekl Topolánek.

Občanští demokraté dnes sociální demokraty vyzvali, aby jim sdělili podmínky, za jakých jsou ochotni nechat vládnout vítěze voleb, tedy ODS. Povolební patová situace totiž nemá ani po dnešku řešení. Sněmovna nedokázala zvolit svého předsedu, což blokuje demisi kabinetu Jiřího Paroubka a jmenování nové vlády. ODS a ČSSD se vzájemně obviňují z blokování situace a obstrukcí.

"Vyzývám ČSSD, aby ukončila obstrukci při volbě vedení Poslanecké sněmovny, v jejímž důsledku je paralyzována práce dvou klíčových ústavních institucí. Obstrukce a destrukce není program," prohlásil na tiskové konferenci předseda Topolánek. Na pondělí proto svolal grémium Poslanecké sněmovny rozšířené o předsedy parlamentních stran.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás