Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Tornádo se v Česku předpovědět nedá. Nedokážou to ani lovci bouřek, popisuje meteorolog vznik nebezpečného jevu

Na Břeclavsku udeřilo tornádo. foto: Reprofoto/sociální sítěMAFRA

Praha - Meteorologové v Česku umí předpovědět nebezpečné bouřky i takzvané supercely, což jsou bouře rotující kolem své osy. Předem varovat před tornádem však možné není; nelze ani určit, jak dlouho se bude po zemském povrchu pohybovat a kudy. Webu Lidovky.cz to řekl Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu.
  5:00

Jak natáčet tornáda? Bouřkám se podle experta musí rozumět, začátečníci mají ‚lovit‘ s někým zkušeným

Velmi silné tornádo, které se minulý čtvrtek prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, zpustošilo několik vesnic. Připravilo o život šest lidí, desítky dalších se zranily, škody šplhají do miliard korun.“ K tomu, aby vzniklo tornádo, je nutné, aby se v oblasti vyskytovala dostatečně silná bouře, která může tornádo vygenerovat,” řekl Setvák.

Tragédie po tornádu v obci Mikulčice. (24.6.2021)
Tornádem poničené Hodonínsko.

Ke změření síly tornáda se používá Fujitova stupnice, která tyto jevy dělí do šesti stupňů od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5, který se celosvětově vyskytuje pouze ve dvou procentech případů ze všech výskytů tornád. K tomu Setvák poznamenal, že větrný vír o síle v rozmezí F0 do slabší F3 může vyvolat i relativně normální bouře.

“Silnější tornáda (F3 až výše pozn. red.) se vyskytují pouze při bouřích, které se nazývají supercely. Pro ně je specifická právě silná rotace vzduchu v jejich střední části, která tornáda může spustit,” uvedl výzkumník z družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu.

Tornádo je meteorologický jev, při němž se vír se zhruba svislou osou rotující rychlostí až 500 km v hodině pohybuje vpřed rychlostí bouře. Případ na jižní Moravě je nejničivější v posledních desetiletích.

Meteorologové dokáží na základě radarových dat odhalit, zda je ta která bouře supercelou. Ani to však ještě nestačí k tomu, aby šlo s jistotou určit, kdy, kde a jestli vůbec se tornádo objeví. Obecně platí, že zdaleka ne z každé supercely vznikne ničivý vír. „Předpovědět tornádo je v současné době nemožné,“ konstatoval Setvák. „Předvídat lze jedině to, že část bouří, které se v oblasti o velikosti kraje budou vyskytovat, se může vyvinout v supercely,” doplnil s tím, že Český hydrometeorologický ústav vydává varování před silnými bouřkami.

Meteorologové upozornili, že supercely nemusejí být provázeny extrémními jevy, tedy ani tornády. Na území České republiky se ročně vyskytnou maximálně jednotky tornád, v naprosté většině slabých, některý rok se neobjeví tornádo žádné. Každý rok se ale vyskytnou desítky supercel, často i více naráz.

Meteorolog: Tornádo v Evropě není kuriozitou. O tom moravském se bude mezinárodně diskutovat

Meteorologové vydávají výstrahu na nebezpečné průvodní jevy supercel, to znamená silné nárazy větru, přívalové srážky nebo kroupy. Nedokážou ale předpovědět, ve kterých okresech a obcích a kdy přesně se tyto jevy vyskytnou. Odborník vyloučil, že by lovci bouřek – nadšenci, kteří dokumentují výskyt těchto jevů, byli schopní s jistotou určit, kdy a kde tornádo přesně udeří. 

Vysvětlil, že mají podobně omezené možnosti jako meteorologové, tedy nezbývá jim nic jiného než na radaru sledovat bouře, které mají potenciál stát se supercelami, následně k nim vyrazit a na případné tornádo čekat.Běžní občané dle Setváka mohou jedině naslouchat doporučením odborníků. Tornádo mají šanci odhalit, až když ho uvidí. 

„Dokud není tornádo viditelné takzvaně tváří v tvář, není pro normálního člověka vůbec možné zjistit, že se blíží,” uvedl meteorolog. Experti ve Spojených státech, kde se tornáda vyskytují v daleko hojnější míře, mají k dispozici mnohem propracovanější technikou, radary jiné konstrukce, díky nimž umí je umí na radarech přesněji identifikovat. „V Česku používané radary jsou zaměřeny spíše obecně na silné bouře a možné povodně,” uvedl Martin Setvák pro Lidovky.cz.

Témata: tornádo

Mohlo by vás zajímat