• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Předvolební pasová aféra

Česko

V osobních údajích tří prezidentských kandidátů pátraly nepovolané osoby

WASHINGTON/PRAHA Možná to byla jen obyčejná zvědavost, ale vyloučeny nejsou ani širší politické souvislosti - respektive snaha dostat se ke kompromitujícími údajům. Kampaň před prezidentskými volbami v USA každopádně zasáhla nová aféra, která vypukla na půdě amerického ministerstva zahraničí. Vše začalo zjištěním, že složku týkající se vydání pasu pro jednoho z demokratických favoritů - illinoiského senátora Baracka Obamu -si od začátku roku prohlížela trojice nepovolaných osob. Šlo o externí spolupracovníky ministerstva, z nichž dva již přišli o práci a třetí byl degradován. Sotva se ale šéfka úřadu Condoleezza Riceová stačila Obamovi omluvit, vyšlo na povrch, že stejným způsobem kdosi slídil i v údajích dalších kandidátů. A to jak Obamovy demokratické sokyně Hillary Clintonové, tak republikánského favorita Johna McCaina.

Aféra vzbudila velkou pozornost, a to nejenom v souvislosti s dramatickým průběhem prezidentského klání. USA už totiž něco podobného zažily v roce 1992, kdy se takto republikánský přidělenec na ministerstvu „zajímal“ o údaje tehdejšího demokratického kandidáta a pozdějšího prezidenta Billa Clintona. Konkrétně šlo o jeho životopisná data z 60. a 70. let - spekulovalo se totiž, že Clinton mohl žádat o občanství jiného státu, aby se vyhnul povolání do zbraně.

Co mohlo být předmětem slídění v údajích trojice prezidentských kandidátů nyní, nebylo včera jasné. Podle internetových stránek televize CNN složky zpravidla obsahují kopie žádostí o vydání pasu, základní životopisná data, údaje o obnovení pasu - a případně i informace týkající se občanství.

Původně se zdálo, že terčem externích zaměstnanců, jejichž identita nebyla oznámena, byl pouze Obama. Illinoiský senátor se narodil na Havaji a své rané dětství strávil v Indonésii, takže jeho političtí odpůrci mohli doufat v objevení nějakých kompromitujících informací. Mluvčí jeho kampaně Bill Burton okamžitě a ostře reagoval: „Toto je skandální porušení soukromí a bezpečnosti, a to dokonce i od administrativy, která v posledních osmi letech tyto věci nerespektovala.“ Riceové neprodleně Obamovi zavolala a omluvila se. „Řekla jsem mu, že by mě také zneklidnilo, kdybych zjistila, že někdo nahlížel do mých údajů,“ prohlásila před novináři. Podobně jako Obama reagoval ostrou kritikou republikánské administrativy i tábor Hillary Clintonové. Její mluvčí Doug Hattaway označil událost za „trestuhodnou“. I s Clintonovou Riceová promluvila, totéž měla v úmyslu i v případě McCaina.

Rozkrýt pozadí aféry by mělo vyšetřování na americkém ministerstvu zahraničí. To by mělo potvrdit - či vyvrátit - včerejší slova mluvčího úřadu, že vše spíše vypadá jen na „nerozumnou zvědavost“.

***

Jak si stojí favorité

DEMOKRATÉ

V počtu delegátů vede Obama nad Clintonovou poměrem 1414 ku 1246. V oblibě ale Clintonová opět Obamu předhonila.

REPUBLIKÁNI

McCain má již nominaci jistou. Podle nových průzkumů by teď porazil Obamu i Clintonovou.

Autor: