• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Překvapivě vlažný útok na ECB

Česko

FRANKFURT Evropské banky si včera půjčily od „centrály“ ve Frankfurtu méně, než se čekalo. To zapůsobilo jako balzám na znervóznělé trhy.

Výrazný růst na devizových trzích zaznamenalo včera hlavně euro. V podvečer stouplo vůči dolaru o 0,89 procenta na 1,2292 USD.

O co vlastně šlo? Komerční banky zemí eurozóny si od Evropské centrální banky ECB v aukci tříměsíčních úvěrů půjčily celkem 131,9 miliardy eur (zhruba 3,4 bilionu Kč).

Bylo to jednak méně, než se očekávalo, a hlavně mnohem méně, než kolik budou banky potřebovat pro dnešní termín splacení výjimečných jednoletých úvěrů ECB za 442 miliard eur.

Výsledek včerejší aukce víceméně zmírnil obavy z výrazného výpadku hotových peněz na mezibankovním trhu kvůli tomu, že banky budou nuceny splatit půjčené peníze centrální bance.

Kromě silnějšího eura se to podepsalo i na akciích západoevropských burz, které šly také nahoru. Dražší než Euribor Dnes končí vůbec první program jednoletých úvěrů, které ECB před rokem poskytla bankám, aby na peněžním trhu za globální finanční krize nevyschla likvidita.

Evropská centrální banka oznámila, že tento úvěrový rámec neprodlouží, a místo toho poskytla bankám zvýšené možnosti krátkodobějších půjček.

Zatímco jednoleté úvěry dostalo 1121 bank, na včerejší aukci si půjčilo jen 171 bank. Banky ještě mají možnost půjčit si od ECB peníze na splacení jednoletého úvěru v tendrech na šestidenní půjčky.

Relativně mírná poptávka naznačuje, že obavy z nedostatku peněz, které bylo třeba ECB vrátit, zřejmě nejsou na místě.

Vysoká poptávka by podle analytiků byla naopak varováním, protože ECB si u tříměsíčních úvěrů účtuje úrok jedno procento, zatímco tržní úroková sazba Euribor na tříměsíční úvěry je nyní kolem 0,76 procenta. Je tak výrazně nižší, třebaže se včera dostala na devítiměsíční maximum 0,767 procenta.

Na úvěrech od Evropské centrální banky jsou závislé především banky ve finančně ohrožených zemích jako Řecko, Španělsko nebo Portugalsko. Jiné banky se jim totiž zdráhají půjčovat, protože mají obavy z problémů těchto zemí s dluhy a veřejnými financemi, které mohou dolehnout na jejich bankovní sektory.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás