Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes 7 milionů za PR a analýzy? SPD poslala peníze agentuře vlastněné firmou se škraloupem

Česko

  12:12aktualizováno  14:01
PRAHA - Z volebního účtu SPD odešlo před několika dny necelých 7,4 milionu korun na analýzy a PR. Sněmovní strana Tomia Okamury přitom nechtěla zveřejnit, komu peníze zaplatila. Lídr SPD později uvedl, že platby obdržela mediální agentura Play Net, jejímž jediným akcionářem je společnost Astro Capital. Ta v minulosti byla součástí pochybné transakce, kdy čerpala od ministerstva kultury dotace na seriál odvysílaný na televizní stanici, která tou dobou nefungovala.

Tomiovi jsem věřil, pak ale Úsvit vytuneloval, útočí pučista Černoch

Krátce před vypršením termínu, kdy politické subjekty musely odevzdat úřadům ke kontrole údaje o financování loňských sněmovních voleb, odešlo z volebního účtu SPD skoro 7,4 milionu korun. Téměř 4,5 milionů bylo použito na „mediální zastoupení a poradenství v oblasti PR“, více než 2,9 milionu korun pak na „analytickou činnost“.

„Částky byly vyplaceny na základě řádných smluv, které byly uzavřeny s cílem zajistit analytickou část řízení volební kampaně. Výsledky těchto analýz byly promítány do mediálního prostředí formou konkrétních kroků k oslovení voličské základny,“ přiblížila serveru Lidovky.cz mluvčí SPD Michaela Dolenská.

Tomio Okamura a Radim Fiala v Lánech.
Tomio Okamura a Radim Fiala na jednání v Lánech.

Hnutí si podle jejích slov za peníze objednávalo interní volební průzkumy, neboť prý nemohlo vycházet z průzkumů, které byly zveřejňovány v médiích.

„Tyto průzkumy se v případě SPD jasně prokázaly jako zcela chybné a je zřejmé, že buď tyto agentury nepracovaly dobře, nebo tyto výsledky ovlivňovaly,“ okomentovala Dolenská s tím, že kampaň měla úspěch a tak byly vynaložené prostředky investovány správně.

Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD.

Komu hnutí peníze poslalo, SPD ještě v úterý odmítalo upřesnit. „Informace budou poskytnuty dle smluvních předpisů zahrnutých ve smlouvě a dle zákona kontrolním a dohledovým orgánům. Všechny smlouvy jsou řádně uzavřeny a připraveny k případné kontrole,“ dodala Dolenská.

Kdo je kdo v Astro Capital?

- Astro Capital je mateřská firma mediální agentury Play Net.

- Předsedou dozorčí rady je Jan Fulín, jenž stejnou funkci zastává také v agentuře Play Net i další dceřiné firmě Eurovize. Fulín je spolumajitelem výzkumné agentury SANEP.

- Členem dozorčí rady je Radomír Pekárek, mimo jiné předseda správní rady Eurovize a jednatel agentury Play Net. Pekárek byl v minulosti ředitelem výzkumné agentury SANEP. Spoluzakládal televizi Barrandov a neúspěšně kandidoval na post ředitele České televize. Je šéfredaktorem alternativního webu Prvnizpravy.cz.

- Další z členů dozorčí rady Play Net Oldřich Zajíc je zároveň současným ředitelem agentury SANEP.

Tomio Okamura ve středu ráno na svém Facebooku uvedl, že obě platby byly zaplaceny mediální agentuře Play Net. Jejím jediným akcionářem je společnost Astro Capital, vlastněná Janem Fulínem, mimo jiné majitelem agentury pro výzkum veřejného mínění SANEP. Právě SANEP dlouhodobě předpovídala hnutí SPD vyšší volební zisk než ostatní agentury. Fulín stojí také za alternativním serverem Prvnizpravy.cz, na další kontroverzní web Ucho24.cz přispívá.

Okamura zároveň vyloučil, že by s firmou, které hnutí peníze poslalo, měl cokoliv společného. „Jsou to služby, které si zajišťuje každá velká politická strana, a výsledky voleb ukázaly, že naše kampaň proběhla výborně,“ napsal šéf SPD.

V dozorčí radě Astro Capital figuruje rovněž Radomír Pekárek, mimo jiné bývalý ředitel agentury SANEP a spoluzakladetel televize Barrandov, na níž se Okamura před volbami často objevoval. Barrandov ovšem důrazně popřel, že Pekárek s Fulínem měli jakýkoli obchodní vztah se stanicí či ji jakkoliv ovlivňovali.

Astro Capital podle Centra nezávislé investigace v roce 2007 uspěla ve veřejné soutěži na výrobu seriálu o Evropské unii za 15 milionů korun. Soutěž uspořádala společnost Eurovize - také napojená na Fulína -, která na ni dostala dotaci od ministerstva kultury.

15 milionů za seriál na nefungujícím kanálu

Podle tehdejšího vyjádření Astro Capital měla vysílání seriálu zajistit zpravodajská televize 24cz (také patřila Fulínovi). Ta svůj provoz ovšem ukončila již pět měsíců předtím, než byla zakázka na výrobu filmů vypsána. Ministerstvo kultury sice vznik seriálu finančně podpořilo, ale o to, zda se seriál také dostane k divákům, se už dále nezajímalo.

Napojení Jana Fulína na jednotlivé firmy.

Společnost Eurovize také v roce 2006 převzala od kulturního resortu dotaci 1,7 milionu korun, za něž vyrobila neaktualizované webové stránky s texty, které se daly dohledat na jiných webech.

Finance, které agentuře Play Net, zaslalo před několika dny hnutí SPD výrazně převyšují její tržby z předchozích let, jak upozornil server iDnes.cz. Mezi lety 2013 a 2016 utržila společnost za své služby dle posledních zveřejněných účetních závěrek zhruba milion korun.

Server Lidovky.cz agenturu Play Net i jejího jednatele Radomíra Pekárka oslovil s dotazy, zatím bez reakce.

Účetnictví kampaně politických stran, které se účastnily podzimních parlamentních voleb, nyní zkoumá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran (ÚDHPSH).

SPD si na volební transparentní účet přeposlala počátkem ledna osm milionů. Téměř 7,4 milionu korun zaplatila za zmiňovanou analytickou činnost a PR poradenství. Zbylých více než šest tisíc poté poslala na svůj stranický účet.

Volební transparentní účet SPD k 31. lednu 2018.

Na účtu tak SPD zůstala nula, což je protizákonné. Finance, které politické subjekty nevyužijí do 90 dnů po skončení voleb k úhradě nákladů volební kampaně, musí zůstat na účtu netknuté. A to z důvodu, aby politické subjekty byly schopny platit případné pokuty za porušení zákona o financování. Zpět na své provozní účty je mohou převést nejdříve až po uplynutí 180 dnů od voleb.

Jak upozornil server Seznam Zprávy, záležitostí se již zabývá ÚDHPSH. Okamurovu hnutí hrozí až půlmilionová pokuta. SPD již částku ze stranického účtu opět přeposlala zpět na ten volební, došlo prý k chybě tajemníka. Úřad tuto skutečnost podle svého člena Jana Outlého při rozhodování zohlední.

SPD utratilo za volební kampaň v říjnových parlamentních volbách celkem přes 33 milionů korun.

Tisíce pro bezdomovce a rozpad Úsvitu

Pro Tomia Okamuru přitom nejde o první nejasnost související s fakturací za PR služby. Týdeník Reflex v roce 2014 napsal, že jeho tehdejší strana Úsvit platila samotnému Okamurovi za PR služby až milion korun měsíčně. Okamura se hájil tím, že se jednalo o vrácení peněz, které za kampaň hradil za svého.

Později se ukázalo, že strana na Okamurovo doporučení uzavřela smlouvy na mediální služby se společnostmi, která měla fiktivní sídla. Jedna z nich oficiálně sídlila například na okraji Prahy v zahradní chatce, v níž přespávali bezdomovci. Úsvit firmám platil hodinově až šest tisíc korun.

Vedení hnutí posléze Tomia Okamuru obvinilo, že stranu tuneloval, což vedlo k jejím rozpadu. Policejní vyšetřování údajné tunelování neprokázalo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat