Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentská kandidatura už ne, nikdy, řekl Michal Horáček. Senátorské křeslo ale neodmítá

Česko

  14:50
PRAHA - Jeden z neúspěšných kandidátů na prezidenta při poslední volbě Michal Horáček v pátek v pořadu rádia Impuls oznámil, že na prezidentský post už znovu kandidovat nebude. Při splnění jistých podmínek ale nevyloučil kandidaturu do Senátu.

Michal Horáček foto:  David Neff, MAFRA

Zatím poslední prezidentské volby se v České republice uskutečnily v lednu 2018. Textař a spisovatel Michal Horáček se v nich se ziskem 9,18 procenta hlasů umístil na čtvrtém místě. Další budou v roce 2023. „Došel jsem po dlouhé úvaze k názoru, že prezidentská kandidatura už ne, nikdy,“ řekl Horáček v Impulsu. 

Podle textaře je ale možné, že využije nabídky několika politických stran ke kandidatuře do Senátu příští rok. „To je ale závislé na třech podmínkách, které nevím, jestli budou splnitelné.“

Prezidentský kandidát Michal Horáček v debatě na serveru iDNES.cz.

Zaprvé Horáček nechce kandidovat v Praze, protože by nechtěl soupeřit s lidmi, kterých si váží. „Druhou podmínkou je, že by má kandidatura byla jako širší podpora stran, které teď netvoří vládní koalici a ani ji nepodporují,“ vysvětlil. Poslední podmínku má známý umělec a bývalý majitel Fortuny takovou, aby mu v případě zvolení bylo dovoleno se intenzivně věnovat kultuře. „Ta je na naší politické scéně dost smutně zanedbávaná,“ uvedl Horáček.

Drahoš: Má prezidentská kandidatura je rozhodně ve hře, oslovuje mě stále více lidí

Michal Horáček se tak nezařadí do skupiny kandidátů na prezidenta v roce 2023. Naopak další možnou kandidaturu už v minulosti oznámil poražený finalista z roku 2018 Jiří Drahoš. Zájem potvrdil také další neúspěšný kandidát z minulé volby Pavel Fischer.

Novou tváří ve volbách na Hrad by podle vlastních slov mohl být legendární hokejový brankář Dominik Hašek. Kandidaturu na prezidenta v roce 2023 oznámil v jednom ze svých pořadů i vlastník TV Barrandov Jaromír Soukup. Za určitých okolností by o prezidentské kandidatuře uvažoval i bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Michal Horáček proslul nejen jako textař a spisovatel, ale i jako podnikatel. Je totiž jedním ze zakladatelů sázkové kanceláře Fortuna, kterou roku 2004 koupila společnost Penta Investments za 2,4 miliardy korun. 

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat