Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Pavel Fischer

Česko

  16:50
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Pavel Fischer pracoval několik let na Pražském hradě po boku Václava Havla. foto: MAFRA

Šéf agentury STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění, ex-diplomat a zejména dlouhodobý spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer je druhý nejmladší kandidát na prezidenta. Svou kandidaturu ohlásil  v říjnu a podpořilo ho 17 senátorů napříč politickým spektrem. Za možného prezidentského kandidáta jej již loni označila iniciativa Kroměřížská výzva. Fischer se hlásí k římskokatolické církvi a prezentuje se například i tím, že byl členem skautského oddílu Pětka Praha – jeho skautské jméno je prý Bob.

Profily kandidátů ZDE

Fischer se narodil 26. srpna 1965, absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, později studoval v Ženevě a na prestižní francouzské Národní škole pro státní správu (ENA). Francouzštinu také krátce vyučoval, v letech 1991 až 1993 byl tajemníkem biskupa Františka Lobkowicze, poté zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace.

Nejvíce se však zapsal až svou spoluprací s Václavem Havlem. Během jeho úřadu se ujal hned několika funkcí - nejprve pracoval na tiskovém odboru, následně zastupoval prezidentského mluvčího a pak vedl Politický odbor Hradu.

Ředitel agentury STEM Pavel Fischer

Když skončilo Havlovo prezidentské angažmá, Fischer se dal na diplomatickou cestu. Od roku 2003 do roku 2010 působil jako český velvyslanec v Paříži a v Monaku, po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Svou kariéru však odložil na druhou kolej kvůli vážné nemoci svého syna, který v roce 2013 zemřel. Kontakt však udržoval zejména s neziskovým sektorem a spolupracoval například i s Generálním štábem Armády ČR. V roke 2015 přijal funkci v agentuře STEM a následně se v říjnu 2017 přihlásil i o prezidentské křeslo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat