Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Petr Hannig

Česko

  17:02
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Petr Hannig. foto: ČTK

Euroskeptik a nacionalista Petr Hannig je předsedou politické strany Rozumní. Hlásí se k odkazu Miloše Zemana, na který chce s jistými výhradami navázat – například by prý z Hradu odstranil vlajku EU. S myšlenkou na svou kandidaturu přišel v červenci 2016,  spekulovalo se o ní ale již v prvních přímých prezidentských volbách v Česku. Zpěvák a skladatel Hannig se do prezidentského závodu dostal díky podpisům 20 poslanců, kterým podle informací médií za podpisy nabízel CD disky.

Profily kandidátů ZDE

Hannig se narodil 20. ledna 1946 v Ústí nad Labem. Vyučil se uměleckým kovářem na střední umělecko-průmyslové škole v Turnově, poté vystudoval konzervatoř a kompozici na HAMU v Praze. Hannig je vdovec, v roce 2004 mu byla diagnostikována rakovina prostaty, kterou porazil, a jeho syn Jan žije od roku 1998 v USA.

V 80. letech patřil Hannig k významným postavám československé populární hudby. Objevil zpěvačku Hanu Zaňákovou, kterou přejmenoval na Lucii Bílou, a pro kterou napsal například hit Neposlušné tenisky. Spolupracoval i se zahraničními umělci – konkrétně s britskými. Mezi největší jména v jeho životopisu patří například britská zpěvačka Dusty Springfieldová. Řadu let také pracoval jako redaktor Československého rozhlasu a zároveň působil ve vlastní kapele.

Jeho politická dráha začala v roce 2002, kdy založil stranu Rozumní. Hannig se v uplynulých 15 letech se opakovaně ucházel o senátorský nebo poslanecký mandát, nikdy však neuspěl – v posledních sněmovních volbách strana získala jen 0,7 procent hlasů. Často je kritizován za to, že ho v kandidatuře podporuje krajně pravicová strana Národní demokracie a její šéf Adam B. Bartoš, který byl odsouzen za antisemitismus, v minulosti sestavoval ‚seznamy Židů‘ v Česku a volal po potřebě řešení ‚židovské otázky‘.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat