Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

14 kauz roku '14 na serveru Lidovky.cz: Homolka, husa a lobbisti i ‚černý‘ Žák

Česko

  6:00
Tým redaktorů serveru Lidovky.cz vám letos nabídl celou řadu původních zpráv i exkluzivních kauz. Ať už se jednalo o kauzu Homolka, nové odposlechy Romana Janouška či potíže černého pasažéra, exministra Zdeňka Žáka. Připomeňte si, co vše jste si u nás letos přečetli jako první.

Alexej Torubarov. foto: Hana Demeterová

Spisovatel a obviněný lékař Vladimír Dbalý

O podezřeních kolem elitního špitálu se dlouho jen mluvilo. V červnu však policie začala rozdávat obvinění. Konkrétně kvůli dvěma zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákup unikátního gama nože. Ústřední postavou jedné z nejznámějších korupčních kauz se stal exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Sám přitom poskytl policii klíčový důkaz: výbušný dokument, kam si podle kriminalistů zapisoval údaje o schůzkách, úplatcích a nákupech luxusního zboží včetně kokainu.

VÍCE O KAUZE HOMOLKA ČTĚTE ZDE

Drobné mohou Rittiga dostat za mříže

Ze tří kauz, v nichž figuruje, si v kauze kolem petrochemické firmy Oleo Chemical vyslechl obvinění lobbista Ivo Rittig až jako v poslední. Paradoxně by se však kvůli ní mohl před soudem zpovídat nejdříve. Vyšetřování daňového úniku za pouhých 3,7 milionu totiž spěje ke konci. V případu kromě Rittiga policie stíhá také jeho advokáty Davida Michala a Karolínu Babákovou či majitele Olea Michala Urbánka a Radomíra Kučeru. Detektivům pomohla především detailní výpověď analytika a dalšího obviněného Jaroslava Kubisky, bývalého podřízeného Babákové a Michala. Kubiska popsal, jak přes zahraniční firmy měly putovat peníze až k nim a Rittigovi.

ČTĚTE VÍCE:

Ivo Rittig po výslechu.

Jízdenkové potíže Rittiga a spol.

Jméno Ivo Rittiga se dostalo na veřejnost ve chvíli, kdy protikorupční fond upozornil na podivné toky peněz kolem pražského dopravního podniku. Zkraje letošního roku si pro lobbistu kvůli tisku jízdenek policisté opravdu přišli a obvinili ho společně s dalšími čtyřmi lidmi z praní špinavých peněz. V ruce mají hlavně odposlechy z Rittigovy kanceláře a výpověď manažera Vladimíra Sitty mladšího, přes jehož papírnu Neograph mělo odtékat 17 haléřů až na Rittigovy účty.

K TÉMATU:

Janoušek na Bradáčovou posílal černou vdovu

Ani pro dalšího známého lobbistu Romana Janouška to nebyl dobrý rok, na jehož samotném závěru skončil za mřížemi kvůli sražení ženy. Na jaře server Lidovky.cz zveřejnil část odposlechů z Janouškovy kanceláře, na nichž s návštěvou, zřejmě lobbistou Martinem Ulčákem mimo jiné řešil, jak svoji nehodu dobře mediálně prezentovat a jak ovlivnit vyšetřování. Muži se také bavili o způsobu, jak se zbavit pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jejíž příchod Janouškovi zjevně dělal starosti.

ČTĚTE VÍCE:

Lobbista Roman Janoušek a jeho advokát Vít Široký (vpravo) přicházejí k soudu.

Chobotnice kolem Pražských služeb

Obvinění kvůli další pražské městské firmě začala policie rozdávat letos v létě. Hlavní postavou případu je exředitel Pražských služeb Tomáš Kolinger. Podle kriminalistů skrytě ovládal společnost Ekolion, která od Pražských služeb získala zakázku na svoz odpadu. Firma však neměla žádné zaměstnance a služby pouze přefakturovávala na další společnosti. Kolinger čelí podezření, že na stejném principu fungovala celá síť firem kolem Pražských služeb.

ČTĚTE VÍCE:

Server Lidovky.cz připojil elitní policisty

Vyšetřují sofistikované ekonomické zločiny, ale na chodbě musejí stát frontu na jediný počítač připojený k internetu a raději chodí do blízké kavárny. Na paradoxní situaci v jednom ze sídel protikorupčního policejního útvaru v Dlážděné ulici upozornil server Lidovky.cz. Krátce na to se věci rozběhly: na osobní inspekci se vydal za doprovodu policejního prezidenta a šéfa útvaru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), představil pilotní projekt internetu v budově a slíbil, že do měsíce budou on-line všichni tamní policisté. 

K TÉMATU:

Příběh ruského podnikatele po cisterně

Veřejnost se o jeho příběhu dozvěděla díky manévrům s cisternou na letišti. Pro ruského byznysmena Alexeje Torubarova viněného z vydírání obchodních partnerů však zdaleka jeho drama neskončilo. V Rusku skončil za mřížemi, soud ho nakonec kvůli délce vazby propustil a poté, co se k němu donesly indicie, že by mu mohlo jít o život, se rozhodl uprchnout. Koncem loňského roku ho zadrželi maďarští policisté, v zemi požádal o azyl, i když jeho rodina žije v Česku. Ústavní soud mezitím rozhodl, že vydání do Ruska, které podepsal tehdejší ministr Pavel Blažek (ODS), bylo nezákonné. Torubarov nyní za vydání žádá kompenzaci 4 miliony korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Alexej Torubarov.

S lobbisty na huse

Nazývali to odborně-společenským setkáním. Dopoledne vyrazili na golfový turnaj, večer na svatomartinskou husu. Server Lidovky.cz upozornil na akci, při které si na greenu a později i u stolu popovídali byznysmeni z IT firem se státními úředníky a politiky. Přestože podezření z podporování klientelismu ve státní správě obě strany odmítly, museli někteří úředníci kvůli setkání s lobbisty na kobereček.

K TÉMATU:

Úřednice odsouzena v kauze kolem kmotra Nováka

Dva odsouzení přibyli v letošním roce v kauze leteckých tendrů za stamiliony. Za přijetí úplatku soud potrestal ministerskou úřednici Zdeňku Staňkovou a spolu s ní i podnikatele Františka Šafránka, který jí všimné předal výměnou za interní informace o tendru. V pozadí zakázek stál podle vyšetřovatelů kmotr Alexandr Novák. I tentokrát však zůstal pouze v roli svědka.

K TÉMATU:

Nečasovo nové bydlení

O ten byt se Petr Nečas velmi vážně zajímal ještě jako premiér. Nakonec jej však koupila firma, která mu ho záhy pronajala. Nečasovi tím minimálně ušetřila vysvětlování, zda by si takovou investici mohl dovolit. Přečtěte si, jak Nečas vysvětloval bydlení ve stometrovém bytě s velkou terasou v sedmém patře rezidence Na Radosti poblíž Zličína.

K TÉMATU:

Petr Nečas domem, v němž si se svou novou ženou pronajal byt.

Zadržení Peršana v Hiltonu kvůli podvodům za miliardy

Čelí obvinění, že prostřednictvím 66 firem s nastrčenými bílými koňmi obral stát na daních o více než dvě miliardy korun. Na případ perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha upozornily jako první Lidovky.cz. Policie ho považuje za hlavní postavu organizované skupiny, která do Česka přivezla přes 400 milionů litrů paliva. Ukázalo se také, že je to chráněnec českého státu. V minulosti se za něj ve Spojených arabských emirátech, kde má právní spory s rodinou dubajského emíra, přimlouvali dva premiéři úřednických vlád – v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok. V kauze mu ale jeho kontakty zatím nepomohly. Po zadržení v luxusním apartmá pražského hotelu Hilton skončil Zadeh ve vazbě, kde je dosud. 

Černý pasažér exministr Žák

Bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák (SPOZ) si letos vysloužil nelichotivé označení černý pasažér. Vlakvedoucí v pendolinu na trase Ostrava-Praha ho totiž přistihl, jak se prokazuje neplatným průkazem drážního kontrolora. Když ho s tím konfrontovaly Lidovky.cz, Žák vše popřel. Řekl, že měl jízdenku, avšak vyfotit ji a poslat jako důkaz odmítl. Nicméně prezident Miloš Zeman jeho verzi uvěřil, a tak Žák i nadále zůstává jeho poradcem přes dopravu. 

VÍCE ZDE:

Chobotnice z Vltavy

Detektivové protikorupční jednotky letos pojmenovali chobotnici, která podle nich ve velkém manipulovala veřejné zakázky na jihu Čech. Obvinili 18 lidí - administrátory tendrů, úředníky a především vysoce postavené manažery stavebních firem. A to i těch největších v oboru. Jak zjistil server Lidovky.cz, na seznamu obviněných je například někdejší obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer, oblastní ředitel Metrostavu Miloslav Führer či Pavel Vrba z firmy Eurovia cs.

VÍCE ZDE:

Plagiátorství na Policejní akademii

O magisterský titul už přišel a nyní mu hrozí, že mu odeberou i doktorský. Řeč je o Františku Vaverovi, který ještě donedávna šéfoval kabinetu náměstkyně na vnitru. Ve stejný den, kdy Lidovky.cz upozornily, že možná kvůli plagiátorství přijde i o titul JUDr., rezignoval. Uvedl však, že to s jeho problémy na Policejní akademii, kde studoval, nesouvisí. 

K TÉMATU:

Autor: