• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Problémové domy město prodá

Česko

Bohumínská proměna: Z našich ghett se stanou dobré adresy, slibují radní

BOHUMÍN Ještě nedávno patřil k nejproblémovějším místům v Bohumíně. Nyní je někdejší hotelový dům opět plný nájemníků. Přestože způsob, jakým město postupovalo proti původním obyvatelům hotelového domu, kritizovaly nevládní organizace a spory řešily i soudy, nyní radní slibují, že podobně si poradí i s jinými ghetty ve městě.

Už nyní je v Bohumíně prázdných téměř sto bytů v problémových lokalitách, které město dál nepronajímá. Rovněž přestalo pronajímat byty čtvrté kategorie a hodlá je přestavět na byty kategorie první. „Z ghett vzniknou dobré adresy,“ slibuje mluvčí radnice Lucie Balcarová. Některé obytné domy ve špatném stavu si patrně budou moci odkoupit soukromí investoři, kteří už o ně projevili zájem.

Způsob, jakým bude radnice postupovat u dalších problémových lokalit, není zatím jasný. Může si ale vzít příklad právě z hotelového domu: o výši nájemného se licitovalo, průměrná cena se vyšplhala na třiatřicet korun měsíčního nájmu za metr čtvereční. Protože téměř polovinu nákladů na rekonstrukci budovy uhradil státní rozpočet, nájemní smlouvu mohli získat pouze lidé s omezenými příjmy. Navíc bohumínská radnice výběr ještě zpřísnila - zájemci o bydlení se museli prokázat čistými trestními rejstříky, nesměli městu dlužit a dokonce ani nemohli mít na pomyslném kontě přestupek proti veřejnému pořádku či občanskému soužití.

Způsobenou škodu chce město po nájemnících zaplatit

Nastěhováním nových nájemníků však příběh hotelového domu zdaleka nekončí. Radnice ještě vede řadu soudních sporů s bývalými obyvateli hotelového domu. Celkem šestnáct z nich se z domu před dvěma lety odmítlo odstěhovat. Stěžovali si, že nemají kam jít, a po městě požadovali náhradní bydlení. S nájemníky tehdy přijel strávit noc i tehdejší vládní zmocněnec Svatopluk Karásek, stejně tak i zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

Bohumínský starosta Petr Vícha totiž nechal dům hlídat ochrankou, která nikoho kromě nájemníků nesměla pouštět dovnitř. Následné soudní spory o náhradu bydlení nájemníci s městem prohráli. Škody, které bývalí nájemníci svým jednáním způsobili, odhadli radní na více než 200 tisíc korun. Ty teď vymáhají po bývalých nájemnících soudně. Radnice koupila hotelový dům od bohumínských železáren a drátoven za osmnáct milionů korun před dvěma lety. Dům obývali většinou chudí lidé, mnozí již řadu let. Nájemní smlouvy s nimi radnice neobnovila a poté, co se zbavila i posledních nájemníků odmítajících z domu odejít, pustila se do nákladných rekonstrukcí. Obnova domu z padesátých let minulého století s šestaosmdesáti byty stála třiaosmdesát milionů korun. Jen dvojnásobná deratizace objektu přišla Bohumínské na 165 tisíc korun. V domě, kde v dobách socialismu bydleli dělníci místních železáren, se usídlily štěnice. Mluvčí Balcarová označila dům za největší bohumínské ghetto. Bohumínští zastupitelé nyní řešili, co udělají se sousedním objektem, který dříve sloužil jako dělnická vývařovna. Nakonec se rozhodli pro jeho demolici. „Byla to pro ně srdeční záležitost, vzpomínka na minulá léta,“ popisuje Vícha těžkost volby některých zastupitelů. Před domem tak místo bývalé vývařovny vyroste parčík s vodotryskem. Bohumínská radnice věrna svému zvyku vyhlásila také soutěž, jak se má někdejší hotelový dům jmenovat. Návštěva Svatopluka Karáska zůstala v paměti obyvatel města natolik vryta, že se už objevilo několik návrhů na pojmenování jako Karásek či U Karáska. Jiní sázejí na starostu a vymýšlejí názvy jako Víchov či Na Víchově. Dalších zhruba sto padesát návrhů obsahuje termíny typu Pomeranč, Sluníčko či Jasněnka. Vítězný návrh zastupitelé vyberou pravděpodobně již na konci ledna. Vítěz získá zdarma víkendový pobyt v bohumínském penzionu a návštěvu v městském akvaparku. Pokud bude vítězem dokonce někdo z obyvatel hotelového domu, slibuje mu vedení města odpuštění měsíčního nájmu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: