• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Protipovodňová opatření v Praze jsou na mnoha místech nevyhovující či přímo poškozená natolik, že neplní svou funkci a v případě povodně hrozí jejich protržení | foto: František Vlček, Lidové noviny

Exkluzivně

Experti o protipovodňových stěnách v Praze: Jsou v dezolátním stavu

Česko
  •   8:00
PRAHA - Zábrany proti povodním, které stály Prahu miliardy, velkou vodu nezastaví. Třeba zeď u Hergetovy cihelny je podle experů v dezolátním stavu a musí se zbourat a vybudovat znovu. Vyplývá to z posudků statiků, které má server Lidovky.cz k dispozici.

"... je nutné část narušené opěrné zdi odbourat až na úrověň základové spáry a nově postavit... Stávající opěrná zeď dle mého názoru je v desolátním stavu a je nutné ji v porušeném úseku rekonstruovat," popisuje v posudku snímky narušené protipovodňové bariéry u Hegertovy cihelny David Mareček, autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku staveb. Podle něj fotodokumentace, kterou na místě pořídili reportéři LN, ukazuje na "zanedbání údržby systému", který má Prahu ochránit před velkou vodou.

Bez vad není ani bariéra, která od Vltavy odděluje pražskou Libeň. "V případě trhlin, které procházejí napříč celou tloušťkou konstrukce, je nezpochybnitelné, že tato konstrukce v daném místě je naprosto nezpůsobilá jako protipovodňová zábrana," hodnotí kvalitu zábrany v Libni statik Vojtěch Štrba.

Přečtěte si názory expertů na protipovodňové bariéry:

Stejně komentují experti i další zábrany v Modřanech nebo na Kampě. "Pokud není opěra povodňové bariéry uzpůsobena ke kotvení na jiné, než vodorovné ploše, nepochybně bude její funkce nedostatečná. Stabilita konstrukce protipovodňové zábrany bude narušena a nárazem povodňové vlny, který může být umocněn plovoucím předmětem, může dojít ke ztrátě stability a funkce protipovodňové zábrany," popisuje Štrba problémový úsek Q50 na Kampě.

PSALI JSME:

"... přesně v místě, kde se kotví podpěra na slupici je o 45 cm vyvýšený vjezd do garáže. Podpěra bynešla usadit a celá sestava by tedy byla nefunkční, hrozilo by prolomení tlakem vody," doplňuje ho Mareček.

Praha do protipovodňového systému investovala po ničivých povodních z roku 2002 3,7 miliardy korun. Někdejší primátor Pavel Bém (ODS) ho dokonce označil za "nejmodernější v celé Evropě".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: Markéta Chaloupská, Martin Samek
  • Vybrali jsme pro Vás