Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První kolo senátních voleb vyhrála ODS, ČSSD má šanci jen na 5 křesel, obhajovala 13

Česko

  7:45aktualizováno  8:14
PRAHA - První kolo senátních voleb vyhrála ODS s 11 finalisty před ANO s deseti. Úspěšní byli i Starostové a lidovci, kteří už získali po jednom senátorovi. ČSSD může obsadit jen pět křesel ze 13 obhajovaných. STAN má ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. Po třech kandidátech budou mít v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21.

Senátor Jiří Čunek, který byl zvole už v prvním kole voleb. foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zemana neporazili, v boji o Senát jsou úspěšní. Drahoš získal mandát, Hilšer a Fischer postupují

K senátním volbám podle téměř kompletních výsledků na volebním webu přišlo 42 procent lidí.

V prvním kole byli zvoleni zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku a bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4.

Kandidát na senátora Jiří Drahoš.

Roli favoritů splnili i další prezidentští kandidáti Marek Hilšer v Praze 2 a Pavel Fischer v Praze 12, stejně jako Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku, rektor Mikuláš Bek v Brně nebo Petr Vícha (ČSSD) na Karvinsku.

Mezi jasné vítěze prvního kola patřili také Ladislav Faktor (nezávislý) na Českobudějovicku, Přemysl Rabas (za Senátor 21) na Chomutovsku, Jaroslav Zeman (ODS) na Jablonecku, mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS), Herbert Pavera (TOP 09) na Opavsku a Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na Zlínsku.

Kandidát do senátu Jiří Drahoš a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr...
Pavel Fišer čeká na výsledky senátních voleb v Kavárně Slávie.

Mezi poraženými byli naopak bývalý středočeský hejtman David Rath na Litoměřicku nebo expremiér Jiří Paroubek (oba dříve ČSSD) a protislamistický aktivista Martin Konvička na Ostravsku.

Autor: