Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prvomájové demonstrace se obešly bez větších incidentů. Z domobrany se vyklubali naháči

Česko

  19:05
PRAHA - Nedělní protesty proti uprchlíkům, demonstrace proti fašismu a daňovým rájům, politická shromáždění i studentský majáles se v Praze obešly bez větších komplikací. Na akce dohlíželo několik stovek policistů. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v neděli vystoupil s Prvomájovým manifestem ČSSD ve Vyškově.

Studentský majáles prošel Prahou. foto: Yan ReneltMAFRA

Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se odpoledne vyklubala akce desítky recesistů. Ti myšlení pravicových radikálů vystupujících proti migraci parodovali, odjeli nakonec nazí na kolech.

1. května 2016

Mezi prvními shromážděními v Praze bylo setkání anarchistů na Střeleckém ostrově, kde se konalo první dělnické prvomájové setkání v Praze v roce 1890. Po položení květin k památníku této události zamířila skupina asi 70 anarchistů a anarchistek na náměstí Republiky na demonstraci platformy Zleva proti xenofobii, spojenou s pochodem proti daňovým rájům.

Prahu zaplavily demonstrace. Stoupenci Bartoše se střetli s štábem České televize

Manifestaci zaměřenou na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích anarchisti početně podpořili. Pochod na náměstí Jana Palacha, kde na schodech Rudolfina pokračovala manifestace dalšími projevy, se obešel bez komplikací. Od dalšího pochodu směrem na Kampu nakonec pořadatelé podle policie upustili. Policisté uzavřeli Mánesův most, zřejmě vzhledem k tomu, že na druhém břehu Vltavy na Klárově se shromáždili účastníci pochodu proti nelegální migraci a islamizaci Evropy, kterou pořádal Blok proti islámu.

Jeho účastníci šli z Letné. Průvod odpůrců imigrantů z islámských zemí došel za doprovodu policie na Klárov za skandování hesel „Islám tady nechceme“, „Bohuše do koše“ nebo „Chceme ochranu hranic“, k čemuž vyzývaly i nápisy na transparentech.

Policie obvinila Adama B. Bartoše ze tří trestných činů proti lidskosti. Hrozí mu tři roky

Odpoledne pak Národní demokracie pořádala protestní pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov, kde promluvil policií obviněný předseda radikální Národní demokracie Adam B. Bartoš. Řekl, že žádný trestný čin v minulosti nespáchal a že do budoucna v ničem neustoupí. Policisté Bartoše ve čtvrtek zadrželi a v pátek obvinili ze tří trestných činů. Demonstrace na Slovanském ostrově se zúčastnil i někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek.

1. května 2016

Tradiční setkání v první květnový den uspořádaly i některé politické strany. Například sociální demokraté se sešli na Střeleckém ostrově, stoupenci ODS na Petříně a komunisté na Výstavišti v Holešovicích. V metropoli se uskutečnil se i každoroční studentský Majáles.

ČSSD navrhovala zvýšení platů

Setkání ČSSD mimo Prahu ve Vyškově se zúčastnil předseda sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka, zveřejnil tam Prvomájový manifest ČSSD. V manifestu strana mimo jiné navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent a o stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. ČSSD se hlásí i k podpoře požadavků odborů, například v otázce růstu minimální mzdy.

Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se...
ODS si během prvního máje připomněla 25. výročí strany.

Vládu a Evropskou unii za přístup k migrační krizi kritizovali dnes stoupenci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Ústí nad Labem. Akci podpořil i místopředseda LEV-21, někdejší předseda ČSSD v Ústeckém kraji a blízký spojenec Jiřího Paroubka, podnikatel Petr Benda.

Autor: