Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chytrá karanténa se příští týden rozšíří na severní Moravu a do Prahy, uvedl Prymula

Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s nemocí COVID-19. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Aktualizováno
Praha - Projekt chytré karantény na vyhledávání možných nakažených novým koronavirem se na sklonku příštího týdne rozšíří na severní Moravu a do Prahy, v Jihomoravském kraji se zatím testuje. Nadále platí, že v prvním týdnu po Velikonocích by se měl projekt dostat i do zbytku republiky. V Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) to v pátek řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má projekt na starosti.
  19:08aktualizováno  22:48

Chytrá karanténa by na jižní Moravě mohlo začít po Velikonocích. V kraji je asi 20 armádních mediků

Systém by měl umožnit se souhlasem nakaženého vytvořit z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty mapu jeho pohybu z posledních pěti dní. Podle Prymuly byly na jižní Moravě spuštěny všechny segmenty projektu, zatím se ale tolik nevyužívala jeho elektronická část. Jde o testování, doplnil náměstek. Naostro by mohl projekt v Jihomoravském kraji začít fungovat po velikonočních svátcích, řekl v pátek ČTK ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek.

„V rámci toho, co tam už bylo spuštěno, tak se odebralo asi 150 vzorků, ten systém jede,“ řekl Prymula v ČRo. Funguje podle něj odvoz vzorků do laboratoří a jejich rozbor a také telefonní centrum pro prvotní kontakt s nakaženými. Údaje o lidech, se kterými byli v kontaktu, od nich zjišťují v dalším telefonním rozhovoru hygienici.

Vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla večer v České televizi uvedl, že souhlas s poskytnutím dat z mobilního telefonu dalo při testovacím provozu zhruba 98 procent oslovených. Lidi podle něj mají zájem chránit své blízké a s hygieniky spolupracují.

Zjištěná data od operátorů umožní zmapovat místa, kde se nakažený pohyboval delší dobu a kde byl signál mobilního telefonu, a pomůže nakaženým vzpomenout si na co nejvíc rizikových kontaktů. Data jsou k dispozici pracovníkům hygienických stanic jen maximálně šest hodin, pak se mažou a nikde se neukládají, nikdo jiný je nemůže využívat, dodal Dzurilla.

Jaká bude chytrá karanténa? Stát spustí systém na jihu Moravy, zneužití pro špehování obyvatel vyloučil

Podle Prymuly s ohledem na platné zákony nemůže systém zjišťovat telefonní čísla lidí, v jejichž blízkosti se nakažený člověk pohyboval. Zatím nejsou k dispozici ani data od bank, Prymula se nicméně domnívá, že v budoucnu budou zapojena, řekl. Banky si k poskytování údajů vyžádaly stanovisko České národní banky a Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Na projektu chytré karantény se podílí armáda, která vytvoří týmy pro odběry vzorků u lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku. V Česku bylo zatím provedeno víc než 67 000 testů, případů nákazy koronavirem je zhruba 4100.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...