Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Likvidace 70 tisíc kusů drůbeže s ptačí chřipkou začne ve čtvrtek ráno

ilustrační snímek foto: Karel PešekMAFRA

Ve velkém komerčním chovu drůbeže na Orlickoústecku se potvrdila ptačí chřipka. V chovu firmy Mach Drůbež v Chocni začne ve čtvrtek ráno vybíjení drůbeže nakažené ptačí chřipkou. Jde o 73 tisíc slepic a kohoutů, asi 300 tun. Zlikvidována budou i všechna vejce z chovu.
  19:40aktualizováno  20:25

Ptačí chřipka se podle upřesnění veterinářů týká velkého komerčního chovu firmy Mach Drůbež v Kosoříně u Chocně na Orlickoústecku. Podezření na nákazu vzniklo podle veterinární správy na základě hlášení náhlého úhynu stovek slepic v jedné z hal. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, odebrali vzorky a Státní veterinární ústav Praha dnes potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1.

„Je to rodičovský chov masného typu, to znamená slepice a kohouti produkující násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři, kteří se potom vykrmují,“ uvedl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.

Nutné bude zlikvidovat na 73 tisíc slepic a kohoutů. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád odhadl, že likvidace chovu potrvá tři dny, celková hmotnost drůbeže činí asi 300 tun.

„Bohužel budeme muset haly zaplynovat, virus je velice agresivní, proto drůbež velmi rychle onemocní a hyne. S utrácením začneme ve čtvrtek dopoledne, protože se bude muset dovézt plyn a výparník. Budeme drůbež odvážet do asanačního podniku v Žichlínku, kde bude neškodně odstraněna,“ uvedl Semerád.

Škoda může dosáhnout desítek milionů

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že z hlediska chovatele jde o velkou ztrátu. „Škody mohou vyjít až na desítky milionů korun podle stáří hejna. Přesto v současné chvíli nepředpokládáme výraznější ekonomický dopad na trh,“ sdělil redakci iDNES.cz Doležal.

Na 70 tisíc kusů drůbeže, které se budou vybíjet, znamená necelá tři procenta z celkového počtu chovaných kusů. „A soběstačnost Česka je zdaleka vyšší než sto procent. Může však dojít ke zhoršení podmínek obchodování pro chovatele. Nejdůležitější nyní je, aby nákaza nezásahla další hospodářství, ať už se jedná o komerční chovy či drobné chovatele,“ doplnil.

Podle ministra Výborného bude stát firmě kompenzovat veškeré škody na zvířatech. „Protože je to rodičovský chov, budeme kompenzovat ze 100 procent, stejně tak všechny související náklady, například na ochranné pomůcky, cenu samotné likvidace i ušlý výnos, protože chov bude muset být na určitou dobu přerušen. Haly se budou muset dezinfikovat,“ uvedl Výborný.

Ministerstvo zemědělství bude společnosti vyplácet zálohy; chov se neobnoví dříve než v květnu, neboť bude nutné sehnat značný počet kusů drůbeže.

Hospodářství se nachází u obce Kosořín na Orlickoústecku, kde se ptačí chřipka vyskytla už v roce 2007. Tvoří je deset samostatných hal, nákaza byla zatím potvrzena v jedné z nich.

Společnost Mach drůbež se zabývá produkcí jednodenních brojlerových kuřat, byla založena v roce 1992. Sídlo firmy i vlastní líhně jsou v historickém Hraběnčině dvoře. V současnosti firma představuje největší a nejmodernější komplex líhní v České a Slovenské republice.

Poslední podobně závažný výskyt ptačí chřipky ve velkochovu nastal v prosinci roku 2022 v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Firma Česká drůbež tam musela nakonec zlikvidovat všech zhruba 750 tisíc nosnic. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Ochranná opatření

Základním preventivním opatřením je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. Kde není možné chov uzavřít, je nutné minimalizovat rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek. Je třeba také zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba hlásit krajské veterinární správě.

Veterináři vytyčí kolem chovu na farmě Kosořín tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, které částečně zasáhne i do Královéhradeckého kraje. V užším pásmu se bude sepisovat drůbež v malochovech a odebírat vzorky, žádný velkochov se v něm nenachází. Ve větším desetikilometrovém okruhu komerční velkochovy jsou, veterináři je budou monitorovat. Malochovatelé by měli drůbež uzavřít, aby se nemohla kontaminovat například trusem divokých ptáků. Ochranná opatření budou platit po likvidaci ohniska v menším okruhu minimálně 30 dnů. V pásmech budou omezeny přesuny drůbeže a bude také zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy ptactva.

Záběry z likvidace nosnic v chovu na Tachovsku z ledna 2023

3. ledna 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!