130 let

Vít Rakušan (15. září 2022) | foto: Petr Topič, MAFRA

Česko zvládne přijmout další desetitisíce ukrajinských uprchlíků, věří Rakušan

Česko
  •   7:06aktualizováno  11:31
Ministr vnitra Vít Rakušan si umí představit, že by Česko přijalo další desetitisíce ukrajinských uprchlíků. Kapacita ubytování je ale na limitu, stejně jako sociální a zdravotní systém. Rakušan to uvedl po čtvrtečním jednání o migrační situaci se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Rakouska. Připomněl, že Česko ze zemí Evropské unie přijalo nejvíc běženců z Ukrajiny na počet obyvatel. Politici řešili i nelegální utečence.

V současnosti podle Rakušana ukrajinská populace tvoří v ČR 3,4 až 3,7 procenta obyvatel, což znamená zhruba 355 až 390 tisíc lidí. Uprchlíci z Ukrajiny obdrželi od únorového začátku ruské invaze přes 460 tisíc víz dočasné ochrany.

„Kapacity nějakého kvalitního ubytování v České republice, které jsme byli schopni poskytnout, a kapacity sociálního i zdravotnického systému hraničí se svými limity,“ řekl ministr. Česko by podle něj mohlo přijmout zhruba desetitisíce dalších příchozích. „Ale rozhodně ne vysoké statisíce a rozhodně ne v té kvalitě, v jaké jsme byli schopni v tomto roce pomoc poskytnout,“ dodal Rakušan.

Ruské útoky na infrastrukturu vedou k tomu, že mnoho Ukrajinců nebude mít v zimě elektřinu, plyn či teplou vodu. V tu chvíli bude podle Rakušana EU muset reagovat jako celek. „Jako předsednická země řešíme přípravy na evropské úrovni spolu s komisí, mapujeme kapacity jednotlivých členských států. Jako Česká republika připravujeme krizový scénář nouzového typu ubytování, protože jiný typ ubytování už v České republice k dispozici nebude,“ poznamenal vicepremiér.

Podle ministra Česko však aktuálně nečelí žádné velké vlně uprchlíků z Ukrajiny. Žádný z krajů nečelí přetlaku. Pokud by ale přišla další vlna, fungování systému by se muselo změnit. „Musela by být nějaká tři centrální místa, na která by případní uprchlíci přicházeli, a z těchto míst by byli koordinovaně posíláni do jednotlivých krajských center s nějakou ‚umístěnkou‘,“ popsal ministr.

Vláda rozhodne o dalších kontrolách

Vedle utečenců z Ukrajiny bylo jako další téma i nelegální migrace po západobalkánské migrační trase. Rakušan na tiskové konferenci za účasti ministrů vnitra Maďarsko, Rakouska a Slovenska hovořil o kontrolách na hranicích, které mají zachytávat ilegální migranty pocházející většinou ze Sýrie.

Kontroly jsou podle něj efektivní a přináší doložitelné výsledky. „Počet migrantů příchozích na území Česka se snížil, stovky záchytů denně se snížily na jednotky,“ poznamenal. „Musíme si jasně říci, že tato opatření jsou výjimečná, nesmí se stát standardem a jsou dočasná,“ uvedl.

Po schůzce s ministry Rakušan na sněmovním bezpečnostním výboru řekl, že navrhne vládě další prodloužení policejních kontrol na hranicích se Slovenskem. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.

Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.

Tento pátek se uskuteční mimořádný summit evropských ministrů vnitra narychlo svolaný právě kvůli migraci. Schůzka by se měla zabývat spory kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a přijímání migrantů vyzvednutých ve Středozemním moři.

„Chceme řešit migraci jako problém, který se týká všech zemí Evropské unie,“ uvedl Rakušan. Poznamenal, že v Praze chce kolegům z okolních zemí ukázat regionální pohled celoevropského problému. Řešení se podle něj i ostatních ministrů musí hledat na vnějších hranicích schengenského prostoru.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec na tiskové konferenci zmínil, že mu chybí přesná pravidla, jak postupovat v návratové politice vůči třetím zemím. S ministry se shodli, že budou apelovat na Evropskou komisi, aby jim dala přesné „noty“.

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér po jednání řekl, že Maďarsko udělá všechno pro to, aby se přes jeho hranice nedostávali žádní migranti. Navrhl, aby se přísněji hlídaly hranice Turecka a Řecka.

Země chtějí posílit obranu vlastních hranic a motivovat sousední Srbsko, aby migranty přes své území nepouštělo tak jednoduše dál. Rakušan ve čtvrtek řekl, že Srbsko je připraveno k vízové harmonizaci se zeměmi EU.

Na západobalkánské trase pozoruje unijní pohraniční agentura Frontex pozoruje meziroční nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU téměř na trojnásobek. Tato trasa je zodpovědná za více než polovinu příchozích nelegálních migrantů v EU.

24. listopadu 2022

Autoři: kfo, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás