19. května 2008 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektor: Hrozí zhoršení péče

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 170Diskuse

Akciová společnost je pro nemocnice nejvyšší úrovně špatná forma, kritizuje rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl plán ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

* LN Ministerstvo tvrdí, že zákon o univerzitních nemocnicích má zlepšit podmínky řízení těchto ústavů. Proč s ním nesouhlasíte?
Samotné proklamace ministerstva k problematice univerzitních nemocnic by se nám v principu líbily. Veškeré naše výhrady se týkají konkrétních věcí, které bohužel v návrzích ministerstva nacházíme.

* LN Proč pro vás není přijatelná forma akciových společností?
Právní forma akciové společnosti přináší řadu problémů, například zhoršení možnosti financování z evropských fondů. Akciová společnost je pro nemocnice nejvyšší úrovně špatná forma. Když už mají být tyto nemocnice akciovými společnostmi, pak je pro nás nepřijatelné minoritní postavení univerzity. Zbaví ji to z možnosti ovlivňovat výuku mediků i vědu a výzkum.

* LN Podle ministerstva mají být univerzitní nemocnice neziskové a pokud bude vytvořen obecnější zákon o neziskových společnostech, mohou na něj přejít...
Je podstatné, že se do záměru podařilo dostat podmínku, že zisk musí být reinvestován. Stále se však bude jednat o společnosti obchodního práva. V těch má většinový vlastník práva, která patří k fundamentu právního státu a ta není možné zákonem omezovat. Také není možné, aby si někdo koupil akcie pekárny a minoritní akcionář by mu určoval, jak péct rohlíky.

* LN Vláda se zavázala, že nemocnice neprodá...
Prodej nemocnice nebo její „výdělečné“ části vnímám jako hrozbu. Nevím, jestli se chystá, ale musím toto riziko brát v potaz. I proto požadujeme většinu akcií. Pokud by univerzita měla majoritní podíl, nebude tolik záležet na tom, jestli zbytek akcií vlastní stát, Agel nebo třeba nějaký zahraniční investor. Je hezké, že se současná vláda zavázala neprodávat nemocnice, ale toto usnesení se může kdykoli změnit.

* LN Co konkrétně by měli podle vás děkani lékařských fakult moci ovlivňovat?
Rozhodně personální politiku nemocnice. Je esenciální, že univerzita musí garantovat, a tedy i řídit výuka a výzkum, tedy především to, kdo co bude učit. Také potřebujeme mít jistotu, že všechny klíčové obory, které patří k výuce medicíny, budou v dostatečném objemu v nemocnici provozovány. Po zkušenostech s některými nemocnicemi, které už byly převedeny na akciové společnosti, se obáváme, že ekonomický zájem majitele může vést k potlačování některých nevýhodných oborů. Pokud i vysoce specializované nemocnice přejdou do stejného režimu, bojím se, že zatímco se nám za posledních dvacet let podařilo zvýšit průměrný věk dožití, potichu se to zase zhorší.

* LN Máte v současnosti garance, že univerzita může tyto věci ovlivňovat?
Nejsem advokátem současného stavu. Jsem ale přesvědčen, že nynější návrh je ještě horší. Za dnešní situace, která pravda částečně stojí na zvykovém právu, jsou všechny kliniky obsazeny se souhlasem univerzity. Tímto způsobem můžeme dohlédnout na výuku.

* LN Návrh zákona ale dává velký prostor pro dojednání konkrétních věcí přímo ve smlouvě mezi univerzitou a nemocnicí...
To je argumentace ministerstva, že se vše ošetří ve smlouvě. Obrovský problém mám s vyjednávací pozicí univerzity při tvoření smlouvy. Podle plánu ministerstva budou fakultní nemocnice převedeny nejdříve na státní akciové společnosti a pak budeme mít devadesátidenní okénko příležitosti smlouvu uzavřít. To nám klade obrovský nůž na krk, abychom přijali i smlouvu, se kterou nebudeme plně souhlasit. Smlouvu totiž nutně potřebujeme, někde učit musíme. Nemůžeme se však zavázat například k horentním peněžním odvodům. Bojím se scénáře, že podmínky smlouvy budou pro nás příliš nepřijatelné. Nemocnice tedy zůstanou státu, pak se řekne, že stát není dobrý hospodář a bude se hledat jiný obchodní partner.

* LN Kolik procent akcií univerzitní nemocnice vlastně žádáte?
Když už to má být akciová společnost, nezbývá nám než chtít více než 50 procent akcií. Stojíme o zajištění vlivu na výuku. Podle právních rozborů, které máme k dispozici, to nelze jinak udělat. Lepší by ale opravdu byly veřejnoprávní instituce, kde se můžeme se státem podělit o vliv a vědu a výzkum by mohla řídit univerzita. O majetek nestojíme.

* LN Vedení nemocnice - akciové společnosti představuje náročný úkol. Na to si univerzita troufá?
Proč bychom si na to netroufli. Modely jsou různé. Jeden z nich je univerzitní nemocnice jako součást univerzity. O ten příliš nestojíme, byla by to pro univerzitu velká zátěž. Ale je to lepší, než co nabízí ministerstvo. Propagujeme ovšem univerzitní nemocnice jako samostatné veřejnoprávní instituce, kde nad majetkem má dohled stát a na samotný chod má zásadní dohled univerzita.

* LN Co můžeme dál od univerzity očekávat?
Aktuální verze návrhu zákona neukazuje dobrou vůli ze strany ministerstva. Na druhou stranu jsme od začátku volali po spolupráci, a tak nabídku, abychom k tomu řekli svoje, přijímáme. Další průběh může být různý. Je několik černých scénářů, malování čertů na zeď mi ale není vlastní. Jsem patologický optimista.

* LN Jaký je váš optimistický scénář? Budete jednat s poslanci?
S poslanci a senátory se snažím o této věci průběžně komunikovat. Máme zatím alternativní věcný záměr veřejnoprávních neziskových univerzitních nemocnic. Rádi bychom ho prosadili do projednávání. Další možnost je využít zákon o nestátních univerzitních nemocnicích, který má připravit ministryně Džamila Stehlíková.
  • 170Diskuse