Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extremisté opět útočili na restauraci Řízkárna. Majiteli hrozí zbraní

Restaurace Řízkárna v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace Řízkárna v Praze. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Levicoví radikálové opět zaútočili na restauraci Řízkárna. Ta je od minulého roku sužována žhářskými útoky, sabotážemi a anonymními výhrůžkami. Anarchisté totiž obviňují majitele Vladimíra Krulce, že svým zaměstnancům řádně neplatil. Je to jen začátek další vlny boje, hrozí extremisté.

Zprvu nenásilné protesty skupiny jménem Mostecká solidární síť a Solis Praha se konaly za účelem upozornit na údajné špatné pracovní podmínky v restauraci Řízkárna.

Situace se ale na začátku roku 2015 změnila a do „boje“ se zapojili i radikálové ze skupiny Sítě revolučních buněk. Anonym nahlásil už na Silvestra v budově podniku bombu. V průběhu několika měsíců se odehrály čtyři žhářské útoky na firemní auta restaurace. Majitel Vladimír Krulec byl navíc podle svých slov neustále atakován výhrůžkami.

Akce levicových radikálů ale v červnu ustaly a dlouho se nic nedělo. Před měsícem v prosinci však oznámili novou vlnu boje proti jim nepohodlnému podniku. „Tato vlna začala malou sabotáží pomocí kyseliny máselné. Dne 28. 12. 2015 byla jedna dávka kyseliny vylita přímo v restauraci a druhá mířila do zdejší kuchyně. Není pochyb o tom, že nesnesitelný pach této kapaliny způsobil Řízkárně provozní problémy a nemalé finanční ztráty,“ píšou extremisté ve svém komuniké.

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec.

Majitel restaurace Řízkárna Vladimír Krulec.

Podle Krulce ale útok vyděsil hlavně zaměstnance. „Potřísnili tím jednoho pracovníka. Udělalo se mu špatně, protože mu postříkali hlavu, tak byl vystrašený,“ popsal majitel Řízkárny. Zhruba pětačtyřicetiletý muž prý potom už nepřišel do práce. „Asi se sesypal,“ tvrdí Krulec.

Jak popisují v prohlášení i útočníci, Krulec se je po posledním útoku pokusil pronásledovat. „Byl jsem nedaleko, tak jsem viděl toho člověka uvnitř a snažil jsem se ho zastavit. Byl v černém a na obličeji měl roušku,“ popsal. Anarchistu nakonec Krulec prý nedohnal, protože měl špatnou obuv a po chvíli pronásledování vzdal.

To možná zabránilo neštěstí. „Zřejmě si neuvědomil, že někteří anarchisté jsou ozbrojeni, aby odráželi útoky takových haj*lů jako je on. Tentokrát měl více štěstí než rozumu. Zastavil se dříve, než zbraň byla použita. Příště ale tolik štěstí mít nemusí,“ upozorňují radikálové. Krulec prý ale žádnou zbraň neviděl.

Poničená auta před restaurací Řízkárna.

Poničená auta před restaurací Řízkárna.

Podle policie by taková výhrůžka mohla být trestná. „Za daných okolností by mohl být obsah tohoto textu vnímán jako nebezpečné vyhrožování,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policii zajímá ale i poslední incident s kyselinou máselnou a předešlé případy žhářství. „Mohu potvrdit, že skutečně prošetřujeme popisovanou událost, zatím bez konkrétního závěru,“ tvrdí Hulan. Ani u starších případů žhářství nejsou kriminalisté s vyšetřováním u konce. „Ani tato prošetřování nemají prozatím konkrétní závěr,“ doplnil Hulan.

Síť revolučních buněk je spojována i s útoky na policejní auta, mýtnou bránu a prodejnu kamerové techniky. Kvůli jejich aktivitám spustili kriminalisté na konci dubna rozsáhlou akci, která odhalila údajnou přípravu teroristického útoku na vlak (více ZDE). Tři obvinění ale odmítají, že by se v revolučních buňkách angažovali.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?