Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Riziko šíření viru dětmi po otevření škol je podle Prymuly téměř nulové. Celkově se nakazilo jen 250 dětí

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 7. května 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády k dalším opatřením na pomoc při řešení dopadů epidemie koronaviru. foto: ČTK

Praha - V Česku se od začátku epidemie koronaviru podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nakazilo 250 dětí z více než 8000 nemocných. Riziko šíření viru po otevření škol, které v omezené míře vláda plánuje od 25. května, pokládá proto za minimální.
  17:22

Na tiskové konferenci po jednání vlády, která probírala další vlnu uvolňování opatření proti šíření viru, uvedl Prymula na příkladu studií ze zahraničí, že děti se mohou podílet na šíření viru, na rozdíl od chřipky ale méně než dospělí. Například v Singapuru se podle statistik nakazilo 40 pedagogů, ani jeden se ale nenakazil od žáka ani sám žáka nenakazil, uvedl.

Podíl dětských pacientů mezi českými nakaženými považuje Prymula za tak malý, že není třeba mít z otevírání škol obavy. „Přesto jsme docházku dali jako dobrovolnou,“ připomněl. Riziko, že se děti nakazí nebo že nakazí někoho dalšího, vidí „téměř jako nulové“.

Žáci v rouškách představují pro školy svízel. Podle pedagogů nebude opatření v praxi fungovat

Školy se kvůli šíření koronaviru uzavřely 11. března. První uvolňování opatření se týkalo vysokých škol, a to od 20. a 27. dubna. Od pondělka se režim vysokých škol může rozšířit na aktivity pro 15 lidí. Od pondělka se také do škol vracejí žáci posledních ročníků, aby se chystali na zkoušky a přijímací řízení. Zřizovatelé také otevírají větší množství mateřských škol, jejichž provoz nechala vláda na zřizovatelích.

Od 25. května by měly základní školy v omezené míře obnovit provoz pro mladší školáky. S úplným znovuotevřením škol do konce školního roku už vláda nepočítá. Převážně na dálku tak bude do konce školního roku pokračovat výuka na druhých stupních a středních školách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat