Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
18. prosince 2015 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rok a půl u ledu. Stavařka z kauzy Rath čeká na další rozsudek – a možná i vězení

Ivana Salačová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Salačová | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Jen co unikla trestu dlouholetého vězení, posadí se na lavici obžalovaných znova. Stavařku Ivanu Salačovou, nejznámější spolupracující obviněnou v Česku, čeká na začátku příštího roku proces v kauze takzvaných losovaček. Obžaloba u soudu ležela více než rok a půl.

Ivana Salačová figurovala v korupční kauze bývalého poslance Davida Ratha. Mnoholetému vězení se vyhnula – zatím nepravomocně – jen díky tomu, že spolupracovala s vyšetřovateli a své komplice usvědčila. Definitivně vyhráno však nemá, neboť ji dobíhá další malér. Souběžně s kauzou Rath byla obviněna a následně i obžalována v případě manipulací s elektronickými losovačkami, při nichž podnikatelé dle policie ohnuli 11 veřejných zakázek.

Jízdenka do vězení

Jenomže tento případ jako by ve stínu kauzy Rath usnul. Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu již loni v létě, konkrétně 18. srpna. A když Lidovky.cz v listopadu zjišťovaly, kde se spis zasekl, musel soudní aparát přiznat, že stání je v nedohlednu.

„Hlavní líčení ve věci nařízeno zatím nebylo. Předsedkyně senátu potřebuje delší dobu na prostudování velice obsáhlého spisového materiálu,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Rok a půl? To je standardní doba? ptaly se Lidovky.cz. „Potřebná doba na studium spisu se u jednotlivých kauz liší,“ odvětila Puci.

Ve středu už bylo však vše jinak. Puci mohla ohlásit termín začátku procesu – 2. února 2016, tedy 533 dní od podání obžaloby. Samotná Salačová o datu zahájení líčení ve středu ještě nic nevěděla. A stejně tak si nedokázala vysvětlit časový odstup mezi obžalobou a soudem: „Vůbec netuším.“

Případ losovaček pro ni přitom může znamenat jízdenku do vězení. V kauze Rath byla totiž potrestána podmíněným trestem, který se může s dalším případem proměnit v trest vězení.

Podvodné losovačky - grafika.

Podvodné losovačky - grafika.

Program na korupci

Salačová se do kauzy zamotala kvůli údajně předraženým zakázkám na rekonstrukci kulturního domu v obci Cítov a také kvůli dostavbě kanalizace ve vesnici Jimlín. Čelí tak obžalobě za dotační podvod, uplácení a poškozování zájmů Evropské unie.

Celkem měli obžalovaní zmanipulovat 11 zadávacích řízení na veřejné zakázky.

„Konkrétně byla podána obžaloba na celkem 15 osob, z toho jedna osoba je v procesním postavení spolupracujícího obviněného,“ řekla už před rokem a půl státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Mezi nejvýznamnější tendry, které se obžalovaní údajně pokusili ovlivnit, patřila víc než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo tendr na rekonstrukci budovy v Kladně za 135 milionů korun.

Na manipulaci se podle vyšetřovatelů nepodíleli veřejní zadavatelé, ale profesionální administrátoři veřejných zakázek, jimi najímaní „losovači“, výrobci losovacích zařízení a zvýhodňovaní stavaři. Zaměřovali se na tendry, v nichž měl los omezit okruh zájemců na předem určený počet. Zajistili, aby se do další části řízení dostaly jen předem určené, vzájemně spolupracující firmy.

Obviněným se údajně dařilo ovlivňovat losování pomocí elektronických losovacích zařízení, do nichž nainstalovali speciální program. A ten pak vybral jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla do losovacího zařízení předem zadala obsluhující osoba. Po skončení losování také automaticky odstraňoval veškerá data.

Případ tak ilustruje zločinnou symbiózu administrátorů tendrů a stavebních firem v Česku. „Soustavně zvýhodňovali zájemce o zakázky, předávali jim neveřejné informace a prováděli podvodná losování,“ stojí v policejním protokolu.

Kulturní dům v obci Cítov u Mělníka, který opravovala stavební firma Ivany Salačové.

Kulturní dům v obci Cítov u Mělníka, který opravovala stavební firma Ivany Salačové.

rakRadek Kedroň
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

A. Lenski Zavřít. 15:38 19.12.2015
S. Berjoza zavřít ji až zčerná 18:30 18.12.2015

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!